ПУТИН ОЧАЕН – БАРА ПОМОШ ОД КИМ ЈОНГ УН!? Пристигнуваат 100.000 војници, но Русите нема да останат должни…ЕВЕ ШТО НУДАТ

Владимир Путин, наводно, размислува да побара помош од работна сила од севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Владимир Путин размислува да побара помош од севернокорејскиот диктатор Ким Џонг Ун за неговата инвазија на Украина и е подготвен да понуди енергија и жито во замена за 100.000 војници, пишува Дејли мејл.

Северна Кореја јасно стави до знаење преку „дипломатски канали“ дека, покрај обезбедувањето на градежниците за поправка на воените штети, таа е подготвена да обезбеди и огромна борбена моќ во обид да ја сврти рамнотежата во корист на Москва, објави новинската агенција Регнум.

Тие ќе бидат распоредени во силите на сепаратистичката Народна република Доњецк про-Путин и Народна Република Луганск, кои Ким неодамна ги призна како независни земји.

„Земјата е подготвена да префрли до 100.000 војници од својот персонал во Донбас. Пјонгјанг ќе може да ги префрли своите тактички единици во Донбас. За возврат, жито и енергија ќе и бидат доставени на погодената економија на Ким“, се наведува во извештајот на про-Кремљ новинската агенција.

„Не треба да се срамиме да ја прифатиме раката подадена кон нас од Ким Џонг-ун. Има извештаи дека 100.000 севернокорејски доброволци се подготвени да дојдат и да учествуваат во конфликтот“, рече водечкиот експерт за одбрана на Москва, резервниот полковник Игор Коротченко за руската телевизија..

Тој рече дека народот на Северна Кореја е „отпорен“ и дека „најважно е да се мотивирани“. Тој на присутните им порача: „Не треба да се срамиме да ја прифатиме раката што ни ја подаде Ким Јунг-ун…

„Ако Северна Кореја изрази желба да ја исполни својата меѓународна обврска за борба против украинскиот фашизам, ние треба да им дозволиме. Суверено право на ДПР и ЛНР беше да ги потпишат соодветните договори“, рече тој.

Русија постојано тврди дека Украина е „фашистичка“ земја како еден од многуте начини да се обиде да ја оправда бруталната инвазија на Путин, која yби илјадници цивили и предизвика милиони да ги напуштат своите домови. Во меѓувреме, Русија треба да го прекине учеството во меѓународните санкции против режимот на Ким, тврди Коротченко.

Врските меѓу Русија и Северна Кореја датираат од 1948 година, кога Советскиот Сојуз стана првата земја што официјално ја призна КНДР. За време на Корејската војна, Корејската народна армија беше поддржана од СССР.

Односите меѓу двете земји продолжија и по распадот на Советскиот Сојуз, при што Владимир Путин им даде поголемо значење кога беше избран за претседател во 2000 година.

Извор: Мондо.рс

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде