Čeferin se ponovo kandiduje, evo da li će ga FSCG podržati

0

Predsjednik UEFA-e, Aleksander Čeferin, održao je razgovore s brojnim evropskim federacijama o mogućnosti preispitivanja svoje odluke da se povuče 2027. godine. Čeferin je na kongresu UEFA-e u februaru najavio da se neće kandidovati za reizbor na kraju svog trenutnog mandata, ali “The Guardian” je saznao da ga nekoliko manjih federacija ohrabruje da se ponovo kandiduje.

Čeferin još nije dao nikakve naznake svojih namjera, ali insajderi UEFA-e navode da u Nionu postoje sumnje da bi slovenački pravnik mogao biti uvjeren da se ponovo kandiduje ako se ne pojavi odgovarajući nasljednik. Do sada nijedan kandidat nije ni privatno izrazio želju da zamijeni Čeferina od njegove iznenadne najave. Predsjednik Fudbalskog saveza Rumunije, Razvan Burleanu, isključio je sebe iz potencijalnih kandidata.

Oko 20 tzv. srednjih članova UEFA-e izrazilo je podršku Čeferinu, uključujući Crnu Goru, Sloveniju, Hrvatsku i Albaniju. Veće zemlje u Mediteranu poput Turske i Grčke takođe se čine naklonjene produženju Čeferinovog mandata, kao i manje države poput San Marina, Andore i Farskih Ostrva.

Pored ličnih odnosa, Čeferinova privlačnost za ove zemlje uglavnom proizlazi iz njihovog vjerovanja da je zaštitio njihove interese od zanemarivanja usljed finansijske moći većih evropskih zemalja i njihovih klubova. 56-godišnji Čeferin je ispunio očekivanja manjih nacija dodavanjem četiri dodatna tima u grupnu fazu Lige šampiona naredne sezone, kreiranjem proširene Evropa Lige konferencija i povećanjem preraspodjele centralnih sredstava manjim zemljama i klubovima.

Čeferinova ponovna kandidatura 2027. godine bi predstavljala politički problem za Fudbalski savez Engleske (FA), koji snažno podržava pravila o ograničenju mandata na tri termina. Diplomatski spor nastao je na žrijebu za Evropsko prvenstvo u Cirihu prošlog decembra kada je otkriveno da Čeferin želi izmijeniti statute UEFA-e kako bi osigurao da se njegova prva godina na funkciji, nakon nasljeđivanja Platinija, ne računa u trogodišnji limit, omogućavajući mu da ostane na funkciji do 2031. godine ako bude ponovo izabran.

Bivši izvršni direktor Manchester Uniteda, David Gill, predvodio je opoziciju u svojoj ulozi predstavnika FA u izvršnom komitetu UEFA-e u to vrijeme. Sljedećeg mjeseca bivši vezista Milana, Zvonimir Boban, dao je ostavku na mjesto tehničkog direktora UEFA-e u znak protesta protiv poteza koji je opisao kao “neshvatljiv”. FS Engleske je bio jedini nacionalni savez koji je glasao protiv promjene pravila na februarskom kongresu, a njegov izvršni direktor, Mark Bullingham, podigao je crveni karton u znak simboličnog neslaganja. Čeferin je najavio da se neće kandidovati za reizbor nekoliko minuta nakon što je dobio glasanje koje mu je omogućilo da to učini. “Odlučio sam prije šest mjeseci da se više neću kandidovati“, rekao je Čeferin. “Razlog je taj što svakoj organizaciji nakon nekog vremena treba svježa krv, ali prvenstveno zato što sam već sedam godina odsutan od svoje porodice. Namjerno nijesam htio otkriti svoje misli prije, jer sam želio vidjeti pravo lice nekih ljudi i vidio sam ga.

Čeferin je izabran za predsjednika UEFA-e na platformi reformi nakon što je Platini izbačen iz fudbala zbog primanja neregularnih uplata, što je dovelo do razočaranja u nekim krugovima zbog načina na koji je centralizirao moć u Nionu. Međutim, uživao je neke nesumnjive uspjehe, uključujući povećanje prihoda UEFA-e na prosječnih 4,2 milijarde funti po sezoni u tekućem četvorogodišnjem ciklusu, povećanje solidarnih isplata evropskim manjim klubovima i pomaganje u porazu plana Evropske superlige predvođenog Real Madridom, Barcelonom i Juventusom.

UEFA je odbila da komentariše ove navode.

Ostavite odgovor

Please enter your comment!
Please enter your name here