Gruzija ispisala novu stranicu istorije, Turska do pobjede u nadoknadi

0

Turska je osigurala plasman u osminu finala UEFA Evropskog prvenstva 2024. teškom pobjedom od 2-1 protiv hrabre ekipe Češke Republike, koja se oprostila od takmičenja bez pobjede u grupnoj fazi po drugi put u svojoj istoriji.

Ekipa Ivana Hašeka znala je da im je potrebna pobjeda kako bi prošli dalje iz Grupe F, ali kada je Khvicha Kvaratskhelia postigao šokantni vodeći gol za Gruziju u drugoj utakmici protiv Portugala, Česi su se našli na dnu tabele. Sa prijetnjom ranog povratka kući, krenuli su ofanzivno protiv poznatih rivala, nakon što su već doživjeli poraz protiv istih protivnika na Evropskim prvenstvima 2008. i 2016. godine.

Lukáš Provod je okušao sreću sa udarcem iz daljine, koji je Mert Günok skrenuo na sigurno. Taj direktni pristup stvarao je probleme Turskoj, jer je Robin Hranáč glavom šutirao preko gola nakon što je Tomáš Souček produžio dugi aut Vladimíra Coufala. Međutim, sve to pozitivno igranje poništeno je kada je sudija István Kovács oštro dosudio drugi žuti karton Antonínu Baráku zbog naizgled bezazlenog prekršaja nad Salihom Özcanom.

Ovo je očekivano smanjilo češki tempo, a Turska je počela igrati sa više intenziteta. Mladi talenat Arda Güler pokušao je akrobatskim udarcem nakon centaršuta Hakana Çalhanoğlua, ali je lopta prošla tik pored stative. Uprkos igraču manje, David Jurásek je imao šansu za Čehe, ali je Günok uspeo da odbrani njegov udarac, dajući Hašekovim momcima optimizam na poluvremenu.

Međutim, optimizam je brzo splasnuo nakon pauze kada je Çalhanoğlu postigao gol u 51. minuti. Barış Alper Yılmaz je iskoristio prostor na desnom krilu i pronašao Kenana Yıldıza, čiji je udarac sjajno odbranio Jindřich Staněk, ali je lopta stigla do igrača Intera koji je precizno pogodio dalji ugao. Česi su izjednačili kada je Günok ispustio loptu pod pritiskom Tomáša Chorýja, a Souček je iskoristio priliku da postigne gol.

Ipak, taj gol se pokazao samo kao utješni za Hašekov hrabri tim, jer je Cenk Tosun u nadoknadi vremena zapečatio pobjedu Turske preciznim udarcem u donji ugao. Češka je zaslužila više od četvrtog mesta, dok je ekipa Vincenza Montelle osigurala drugo mjesto u grupi i zakazala susret sa Austrijom sljedećeg utorka u Leipzigu.

Gruzija izborila osminu finala, Portugal šokiran porazom

Gruzija je senzacionalno izborila plasman u nokaut fazu UEFA Euro 2024 nakon što su golovima Khvicha Kvaratskhelie i Georgesa Mikautadzea savladali prvoplasiranu ekipu Portugala sa 2-0 u Grupi F.

U potrazi za prvom pobjedom na velikom turniru kao nezavisna država, Gruzija je krenula furiozno i postigla vodeći gol već u drugom minutu. Mikautadze je iskoristio pogrešan pas Antónia Silve i proigrao Kvaratskheliju, koji je sjajno pogodio dalji ugao. Neporaženi u poslednjih 18 mečeva nakon postizanja prvog gola, ekipa Willyja Sagnola pokušala je da izgradi na tom ranom golu, ali Portugal je postepeno preuzimao kontrolu, sa Cristijanom Ronaldom i Joãoom Palhinhom koji su imali šanse koje je Giorgi Mamardashvili odbranio.

Rotirani sastav Roberta Martíneza nastavio je da traži izjednačenje kako je prvo poluvreme odmicalo, ali jasne prilike su bile rijetke, a João Félix je šutirao sa distance tik pored gola. Gruzija je skoro udvostručila prednost kada je Kvaratskhelijin slobodan udarac glavom skrenuo Giorgi Gvelesiani, ali je lopta prošla pored gola.

Početak drugog poluvremena pratio je sličan obrazac kao i prvi, sa Gruzijom koja je prijetila u napadu. Diogo Dalot je imao šansu za Portugal, ali je Sagnolova ekipa iskoristila pritisak kada je VAR dosudio penal zbog faula Silve nad Lukom Lochoshvilijem. Mikautadze je sigurno realizovao penal, postigavši svoj treći gol na turniru i osiguravši vitalnu prednost Gruziji.

Portugal je pokušao da pojača tempo u potrazi za dramatičnim povratkom, ali to nije izgledalo vjerovatno jer je Mamardashvili odbranio udarac Nelsona Semeda, omogućivši Gruziji da mirno privede utakmicu kraju i zakazala fascinantan duel u osmini finala protiv Španije. Portugal će tražiti način da se oporavi u nokaut fazi kada se suoče sa Slovenijom u ponedjeljak.