Gruzijci promašili istorijsku pobjedu, Češka osigurala važan bod

0

Rani meč današnjeg programa na Euro 2024 u kojem je Češka došla do izjednačenja 1-1 protiv Gruzije u Hamburgu, omogućio im je da izbjegnu poraz na Volksparkstadionu prvi put u tri pokušaja, čime je grupa F ostala neizvjesna.

Zuriko Davitašvili je bio jedina promjena u gruzijskom timu od njihovog prvog meča i pokazao je svoju neustrašivost na svakoj prilici napadajući Čehe. Ekipa Ivana Hašeka ipak se pokazala kao prijetnja, kada je Vladimír Coufal u trećoj minuti izveo dugački aut, stvarajući pometnju, ali su Adam Hložek, Ladislav Krejčí i Patrik Schick svi imali udarce koje su gruzijski igrači blokirali. Još jedan Coufalov aut završio je loptom u mreži, ali su češke proslave brzo prekinute zbog Hložekovog igranja rukom.

S druge strane, Jindřich Staněk je većinu prvog poluvremena prošao bez ozbiljnog testiranja, ali se istaknuo kada je zaustavio udarac Gurama Kašije. Međutim, to je bilo uzaludno jer je dosuđen penal zbog igranja rukom Robina Hranáča prije nego što je lopta stigla do gruzijskog igrača. Georges Mikautadze, koji je neumorno radio cijelo poluvrijeme, sigurno je realizovao penal, postigavši gol u četvrtoj uzastopnoj utakmici za klub i reprezentaciju.

Šanse su se nastavile nizati, a Giorgi Mamardašvili je napravio odličnu odbranu kako bi spriječio Schicka prije pauze, dok je Anzor Mekvabišvili zamalo povećao prednost Gruzije, ali je njegov udarac otišao pored gola nakon brzog kontranapada. Ipak, rezultat je izjednačen unutar dvije minute nakon te prilike, kada je udarac glavom Ondřeja Lingra pogodio stativu, a lopta se odbila od Schickovih prsa i prešla gol liniju, čime je Schick postao najbolji strijelac Češke Republike na Evropskim prvenstvima sa šest golova.

Češka je nastavila napadati nakon izjednačenja, Krejčí je glavom šutirao pored gola, a Matěj Jurásek je imao udarac iz daljine koji je odbranio Mamardašvili. S druge strane, Gruzija je vidno oslabila posljednjih 15 minuta, ali Mojmír Chytil je promašio najbolju priliku kasnije u meču, glavom šutirajući pored gola.

Dosuđeno je pet minuta nadoknade, a u posljednjem trenutku, Gruzija je propustila priliku za prvu pobjedu na velikom turniru, kada je Saba Lobžanidze prebacio loptu preko gola sa samo golmanom ispred sebe. Obje ekipe i dalje imaju nade za prolazak iz Grupe F, ali sve oči sada su uprte u predstojeći meč između Portugala i Turske – neriješen rezultat u tom meču ostavio bi oba današnja protivnika u potrebi za pobjedom u trećem kolu kako bi zadržali šanse za prolazak.