Moćna Španija: Uvjerljiva pobjeda nad Hrvatskom za sjajan početak Eura

0

Španija je započela UEFA Evropsko prvenstvo 2024. u velikom stilu, pobjedom nad Hrvatskom od 3-0, čime su zabilježili osmu pobjedu u posljednjih 11 međusobnih susreta protiv Hrvata.

Utakmica koja je bila najzanimljivija u prvom kolu ovog prestižnog turnira, bila je pod kontrolom Španije od samog početka. Veličanstveni Olimpijski stadion u Berlinu postavio je scenu za briljantnu igru La Roje u prvom poluvremenu, pri čemu je ekipa Luisa de la Fuentea osigurala da Hrvatska i njihov vezni igrač Luka Modrić ne dobiju priliku za igru.

Pokazujući se kao znatno dinamičnija ekipa nego pod prethodnim trenerom Luisom Enriqueom, Španci nisu gubili vrijeme šireći loptu po bokovima. Međutim, bio je to direktan pas u srce hrvatske odbrane koji je pomogao La Roji da se oslobodi sjećanja na njihovu slabu golgetersku predstavu na posljednjem Svjetskom prvenstvu. Álvaro Morata je izbio sam pred golmana i postigao hladnokrvni pogodak u donji ugao neposredno prije polusata igre – njegov sedmi gol iz 11 nastupa u ovom takmičenju.

Ekipa u crvenom bila je sada u naletu, a dinamičan kraj prvog poluvremena donio je golove veznog igrača Fabiána Ruiza i Real Madridovog Danija Carvajala, povećavši prednost Španije na 3-0 prije poluvremena. Najprije je Ruiz ušao u kazneni prostor, okrenuo se i pogodio pored nemoćnog Dominika Livakovića, dok je Carvajal iskoristio sjajan centaršut talentovanog krilnog igrača Barcelone, Laminea Yamala, koji je sa 16 godina postao najmlađi igrač u istoriji ovog turnira.

Impulsivan početak možda nije iznenadio one koji su gledali ekipu De la Fuentea kako prolazi kroz kvalifikacije, ali s apetitom jedva zadovoljenim impresivnim prvim poluvremenom, ova španska ekipa očito nije planirala stati dok su nastavili pucati prema protivničkom golu. Hrvatska je izgledala šokirano, a ekipa koja je u posljednjem susretu savladala Portugal nije imala ni priliku za kasnu utjehu kada je gol Bruna Petkovića, koji je postigao nakon što nije uspio iz prvog pokušaja sa penala, poništen VAR-om.

Sa malo više od bljeskova u mlakoj predstavi, i sa mnogim iskusnijim igračima koji vjerovatno igraju svoj posljednji veliki međunarodni turnir ovog ljeta, Hrvatska sada ima težak zadatak da se izvuče iz ovogodišnje ‘grupe smrti’. Nasuprot tome, jedina mrlja na briljantnom popodnevu za španski tim bila je rana zamjena Morate, a navijači će se nadati da će se oporaviti na vrijeme za uzbudljivi susret sa Italijom.