Njemačka po kiši otplesala u četvrtfinale

0

Domaćin UEFA Euro 2024, Njemačka, plasirao se u četvrtfinale velikog turnira prvi put od 2016. godine, pobijedivši Dansku sa 2-0 u Dortmundu, nakon što je nevrijeme s gromovima prekinulo igru.

Jedan od najvećih evropskih stadiona, ikonski Signal Iduna Park, bio je u euforiji već nakon četiri minute igre. Nico Schlotterbeck je zabio gol glavom nakon centaršuta Tonija Kroosa, ali radost domaće publike kratko je trajala jer su sudije poništile gol zbog prekršaja u napadu. Danski golman Kasper Schmeichel bio je zauzet u potpuno jednostranih prvih 20 minuta, braneći udarce Joshue Kimmicha, Schlotterbecka, Kaia Havertza i Roberta Andricha dok je Njemačka stvarala brojne prilike iz kornera.

Na kraju su igrači Kaspera Hjulmanda uspjeli da uspostave ravnotežu i počeli prijetiti iz kontranapada, s tim da je udarac Christiana Eriksena blokirao Antonio Rüdiger, dok je Joakim Mæhle šutirao pored stative Manuela Neuera. Uzbudljivo prvo poluvrijeme prekinuto je 10 minuta prije kraja zbog snažnog nevremena koje je donijelo grad i kišu koja je pljuštala s krova stadiona.

Prilike su se brzo nastavile nakon nastavka igre, a Havertz je propustio sjajnu priliku kada je njegov udarac glavom sa šest metara odbranio Schmeichel. Na drugoj strani, Rasmus Højlund je bio zaustavljen od strane Neuera, što je ostavilo utakmicu izjednačenom pred drugo poluvrijeme.

Danska je bila u ekstazi unutar prva tri minuta nastavka kada je Joachim Andersen postigao gol iz blizine, ali je njegov pogodak poništen nakon VAR pregleda zbog minimalnog ofsajda.

Senzacionalno, Andersen je ponovo bio u centru pažnje VAR-a nekoliko trenutaka kasnije, kada je dosuđen penal zbog njegovog igranja rukom nakon centaršuta Davida Rauma. Havertz je sigurno realizovao penal, dajući Njemačkoj kontroverzno vodstvo svojim drugim golom na turniru. Nakon što je probio led, napadač Arsenala izveo je prelijep potez i prošao prema golu, ali je promašio gol pokušajem loba koji je otišao pored Schmeichelovog gola.

Njemačka je ubrzo postigla i drugi gol, kada je Schlotterbeck poslao predivan dugi pas prema Jamalu Musiali na lijevom krilu, a talentovani 21-godišnjak pokazao je zrelost iznad svojih godina, pogodivši donji ugao. Danska je tada potpuno nestala iz igre, a Hjulmandovi momci produžili su svoj niz bez pobjede na velikim turnirima na osam utakmica. S druge strane, Njemačka je neporažena u posljednjih osam utakmica i čeka pobjednika meča između Španije i Gruzije u četvrtfinalu.