Njemačka u velikom stilu započela UEFA Euro 2024

0

Njemačka je na spektakularan način otvorila UEFA Evropsko prvenstvo 2024. pobijedivši Škotsku sa 5-1, postajući treći uzastopni domaćin koji je pobjedom započeo svoj nastup na turniru.

Tartan Army je veselo preplavio ulice Minhena uoči početka turnira, ali ubrzo je postalo jasno da ih na Allianz Areni čeka težak zadatak. Već nakon 10 minuta igre, Joshua Kimmich je asistirao Florianu Wirtzu za prvi pogodak, uprkos tome što je Angus Gunn uspio dotaknuti loptu. Njemačka je ponovno probila Škote devet minuta kasnije, kada je İlkay Gündoğan poslao prelijepu loptu za Kaia Havertza, koji je zatim asistirao Jamalu Musiali za drugi pogodak.

Škotska jednostavno nije mogla parirati Njemačkoj, ali su izbjegli daljnje kazne kada je Ryan Christie faulirao Musialu, što je rezultiralo slobodnim udarcem umjesto prvobitno dosuđenog penala, a Gunn je uspio zaustaviti Havertzov pokušaj. Međutim, Škoti nisu uspjeli izbjeći penal prije kraja prvog poluvremena, jer je Gündoğanov udarac glavom obranjen, a Ryan Porteous je opasno startovao na njemačkog kapitena pokušavajući spriječiti odbijanac. Za Stevea Clarkea, stvari su se pogoršale kada je njegov igrač dobio crveni karton, a Havertz je mirno realizovao kazneni udarac za svoj treći gol u posljednje četiri utakmice za klub i reprezentaciju.

Tim Juliana Nagelsmanna ostao je u potpunoj kontroli nakon pauze, tražeći nove golove. Antonio Rüdiger je pokušao s ambicioznim udarcem iz daljine, ali Gunn je uspio skrenuti loptu. Musiala je predriblao Anthonyja Ralstona, ali je Wirtzov udarac sa centrašuta Maximiliana Mittelstädta otišao preko gola, dok je Gunn obranio njegov oštar udarac, a Callum McGregor blokirao Gündoğanov šut pred kraj prvog sata igre. Četvrti, neizbježni gol, napokon je stigao pet minuta nakon što je ušao s klupe, kada je Niclas Füllkrug iskoristio Musialinu magiju i dio sreće, poslavši loptu u gornji ugao.

Füllkrugu je poništen drugi gol zbog ofsajda, a Škotska je postigla utješni pogodak kada je Scott McKenna glavom zatresao mrežu, uz asistenciju Rüdigera. Njemačka je ipak imala posljednju riječ kada je Emre Can prelijepim udarcem savladao Gunna, čime su impresivno prekinuli niz od tri uzastopna poraza u prvim utakmicama velikih turnira, te produžili niz neporaženosti na pet utakmica. Suprotno tome, Škotska je ostvarila samo jednu pobjedu u posljednjih deset utakmica, što im ostavlja težak zadatak da prvi put u istoriji prođu grupnu fazu velikog turnira.