Sjajan preokret Ukrajine: Šaparenko junak pobjede

0

Ukrajina je preokretom od 2-1 protiv Slovačke zauzela drugo mjesto u Grupi E na Evropskom prvenstvu 2024. u Düsseldorfu.

U njihovom prvom susretu na velikom turniru, Slovačka se suočila s Ukrajinom s ciljem da kapitalizuje šokantnu pobjedu protiv Belgije. U međuvremenu, ekipa Sergiya Rebrova je željela da zaboravi poraz od 3-0 od lidera Grupe E, Rumunije. Tokom igre, Slovačka je započela bolje, sa Lukášem Haraslínom i Ivanom Schranzom koji su uputili dobre udarce, ali ih je oba puta zaustavio odlični Anatoliy Trubin.

Ukrajina nije obratila pažnju na ta rana upozorenja, pa je Slovačka povela u 17. minuti kada je Haraslínov centaršut s kraja terena pronašao Schranzovu glavu na drugoj stativi. On je nisko i snažno poslao loptu ispod Trubina, ali je Artem Dovbyk nekoliko minuta kasnije skoro izjednačio, suprotno toku igre. Napadač Girone uspio je da dođe do lopte blizu peterca, ali je njegov pokušaj blokirao Peter Pekarík u posljednjem trenutku.

Pad koncentracije u odbrani Slovačke dao je Oleksandru Tymchyku odličnu priliku da postigne gol, ali su prsti Martina Dúbravke bili dovoljni da loptu preusmjere na stativu. Rezultat je ostao 1-0 do poluvremena, ali nije prošlo dugo nakon pauze da Ukrajina izjednači. Kontranapad je doveo do toga da Oleksandr Zinchenko doda loptu u sredinu kaznenog prostora, gdje je Mykola Shaparenko dočekao i odmah šutirao pored Dúbravke na bližu stativu, izjednačivši rezultat.

Ukrajina je nastavila da raste kao tim i povela je deset minuta prije kraja, kada je Shaparenko postao asistent s proigravanjem za rezervistu Romana Yaremchuka, koji je loptu smjestio ispod Dúbravke. Slovačka nije imala odgovor, i dok je Ukrajina sebi pružila veliki podsticaj nakon lošeg prvog kola, Slovaci moraju izbjeći poraz protiv Rumunije kako bi sebi dali najbolju šansu za prolazak u osminu finala.