Španija je šampione Evrope!

0

Španija je postala najuspješnija reprezentacija u istoriji UEFA Evropskog prvenstva, osvojivši trofej po četvrti put pobjedom od 2-1 nad Engleskom u finalu izdanja 2024. godine na Olimpijskom stadionu u Berlinu.

Garet Sautgejt, često kritikovan zbog svoje taktičke nefleksibilnosti, iznenadio je sve vraćanjem na defanzivnu četvorku, sa Lukom Šoom koji je prvi put od februara zaigrao takmičarsku utakmicu. Španija je bila ta koja je krenula ofanzivnije dok su se “Tri lava” prilagođavala, ali prilika je bilo malo jer su oba engleska beka uspješno zaustavljala dinamične Lamina Jamala i Nika Vilijamsa na krilima.

Na kraju, publika na Olimpijskom stadionu čekala je sve do prvog minuta nadoknade vremena da vidi šut u okvir gola. Prilika je pripala Engleskoj, sa Filom Fodenom koji je pametno reagovao na odbijenu loptu iz slobodnog udarca, ali je Unai Simon bio spreman i lako odbranio. Utakmica je bila neizvjesna na poluvremenu, ali Španija se našla u defanzivi prije nego što je drugo poluvrijeme i počelo, jer je metronomski vezista Rodri bio prinuđen da napusti teren.

Neometani ovim problemom, “La Roja” su krenuli žestoko i za samo 70 sekundi od početka drugog poluvremena poveli su. Jamal je konačno dobio prostor od Šoa i iskoristio ga da asistira Vilijamsu, koji je sjajno završio akciju udarcem u donji ugao iza Džordana Pikforda. Za Englesku nije bilo strano da zaostaju, jer su jedini tim u istoriji Evropskog prvenstva koji je gubio u četvrtfinalu i polufinalu prije nego što su stigli do finala.

Sautgejtovi momci su djelovali šokirano, a njihovo zaostajanje je skoro udvostručeno od strane Danija Olma i Alvara Morate, ali obojica nisu uspjela da pogode metu iz obećavajućih pozicija. Jamal je bio još bliži malo poslije sat vremena igre kada je šutirao svojim omiljenim lijevim stopalom, ali Pikford je napravio ključnu odbranu da bi zadržao svoju ekipu u igri. Pikfordov doprinos se isplatio kada je Kol Palmer – manje od tri minute nakon što je ušao sa klupe – postigao sjajan izjednačujući gol sa ivice šesnaesterca nakon što je prihvatio idealno dodavanje Džuda Belingema.

Ponovo je Sautgejtova zamjena izvukla Englesku iz nevolje, a “Tri lava” su preuzela zamah dok je meč ulazio u poslednjih petnaest minuta. Međutim, klatno se ponovo pomjerilo, a nakon još jedne fine odbrane Pikforda da zaustavi Jamala, Španci su ponovo poveli. Ovoga puta, to je bio majstorski potez Luisa de la Fuentea koji je napravio razliku, kada je Mikel Ojarzabal pogodio iz blizine nakon što ga je Mark Kukurelja pronašao preciznim centaršutom.

To se pokazalo kao fatalni udarac, jer je španska odbrana vješto zaustavila tri šanse glavom od strane Džona Stonsa, Marka Guehija i Deklana Rajsa, čime su osigurali četvrtu evropsku titulu. Nevjerovatno, “La Roja” je sada osvojili pet od svojih šest velikih finala, što je rekord o kojem Engleska može samo da sanja, dok drugi put zaredom osjeća poraz u finalu Evropskog prvenstva.