5 najpopularnijih sportova i zašto su tako popularni

0

Svijet sporta je magično okruženje koje omogućava svakoj osobi da prepozna najbolje vrline među svojim omiljenim sportistima. Čak i ako niste profesionalni sportista, vjerovatno uživate u navalama adrenalina na stadionima, sportskim terenima, pa čak i na malom ekranu. Nije ovo sve nikakva zagonetka, ali ako želimo da klasifikujemo istinska fudbalska iskustva i najbolje mogućnosti, predlažemo vam da se upoznate sa 5 najozbiljnijih i najuzbudljivijih sportskih disciplina:

5. Odbojka

Estetika ove igre privlači više od 900 miliona fanova. Prvobitna ideja Vilijama Morgana bila je da se bavi sportom koji se može trenirati u zatvorenom, ali mnogi su primijetili da je odbojka na pijesku igra koju treniraju milioni amatera i profesionalaca. U ovom slučaju, ljepota odbojke ima nekoliko osnovnih karakteristika. Prvo odbojka je timska igra u kojoj svi moraju biti žrtvovani za svoj tim. Dinamika i stalno kretanje stvara osjećaj da igrači ne samo da prebacaju loptu preko mreže, već u nju stvaraju svu svoju energiju. Tokom proteklog vijeka, odbojka se širila munjevitom brzinom, a vrlo brzo, broj ljubitelja ovog sporta porastao je na više od 900 miliona ljudi. Pored toga, istočna Evropa trenutno doživljava divnu renesansu i pokazuje fizičku dominaciju, što nije lako naći u drugim zemljama. Sa strane, ova igra izgleda lagano i nije toliko stresna, ali to je samo iluzija, odbojka je zaista težak fizički sport koji omogućava ljudskom organizmu da se razvija na najbolji mogući način. Ovo bi takođe trebalo da objasni zašto je ženska odbojka tako privlačna za navijače.

4. Tenis

Prvi put predstavljen na sjeveru Francuske i igran od kraljevskih porodica poput kralja Luja X ovaj sport se počeo brzo širiti među aristokratijom. Kasnije je počeo da privlači pažnju svjetskog društva. 1859. godine pravila su prepisana u Engleskoj, a prvi zvanični teniski klub registrovan je 1872. godine. Prvi turnir na Vimbldonu registrovan je 1874. godine, a 1880. prešao je Atlantik i počeo da dobija na značaju u Sjedinjenim Državama. Danas tenis više od milijardu fanova, a sloboda igranja od strane svakoga samo je još jedna prilika da provjerite fizičku izdržljivost. Zarada od brojnih turnira od igrača može napraviti milionera za manje od godinu dana, ali nemojte stvarati iluziju da je tenis lak sport i da je za svakoga. Ovo je jedna od najtežih igara za vježbanje.

3. Hokej na travi

Možda je čudna igra ili barem ne tako popularna u Crnoj Gori, ali ona dobija ozbiljnu popularnost i mnogi je prepoznaju. Godine 1886. integrisana je u engleski školski sistem, a prva nacionalna utakmica odigrana je između Irske i Velsa 1895. godine. Za razliku od hokeja na ledu, ovdje igrač mora trčati po travi i kombinovati fiziku i spretnost cijelog tijela. Godine 1908. postao je olimpijski sport a ekipe Indije i Pakistana bile su među najdominantnijim. Neki od najjačih timova su Nizozemska, Njemačka, Novi Zeland, Australija i Španija. U Pakistanu je hokej na travi nacionalni sport. Za razliku od hokeja na ledu, sudije su ovdje mnogo strožije i ne dozvoljavaju razmjenu udaraca. Ova timska igra privlači više od 2 milijarde fanova.

2. Kriket

Porijeklo ove igre nije poznato,a sam sport nije uopšte popularan u Crnoj Gori, ali nešto više od 2 milijarde fanova ne mogu pogriješiti, zar ne? Kriket je igra koja je popularna uglavnom u zapadnim školama još od 15. vijeka. Britansko carstvo je u njemu vidjelo veliki potencijal, a kolonizacijom zemalja poput Australije i Indije, sport je počeo da dobija ozbiljnu popularnost. Prvi međunarodni meč odigran je daleke 1844. godine između Sjedinjenih Država i Kanade, gledalo ga je više od 20 000 gledalaca, a uloženi ulozi bili su 120.000 dolara – za tadašnje prilike prilično impresivno. Neke od zemalja koje ga poštuju kao nacionalni sport su Australija, Novi Zeland, Indija i Pakistan. Nije slučajno što se njihove reprezentacije smatraju jednim od najboljih. Većina obožavalaca nalazi se u Indiji i Pakistanu.

1. Fudbal

Prva fudbalska utakmica odigrana je u Kini, koliko kod to čudno zvučalo. Tada se to zvalo “Kuzhu”, a u prevodu je to bilo “udaraj loptu”, bilo je to 200 pne. Savremena pravila su napisana 1883. godine u Engleskoj, a Fudbalski savez ih je normirao. Fudbal se brzo raširio kroz Evropu, a FIFA je rođena 1904. godine. Fudbal se danas igra širom svijeta, a zbog niskih zahteva za sportskom opremom u vidu najobičnije lopte, svaka osoba može postati profesionalni igrač. U Brazilu se fudbal smatra korakom ka sigurnom životu. Svake 4 godine nacije širom svijeta okupljaju se da bi odmjerile snagu na Svjetskom Kupu. Profesionalci mogu zaraditi više novca od nekih svjetskih uspješnih kompanija, a trebalo bi takođe da se sjetimo da se timovi poput Manchester Uniteda trenutno vrednuju uporedo sa kompanijom poput Ferrarija. 3,5 milijardi navijača redovno gleda fudbalske događaje, a da ne zaboravimo da lokalna prvenstva stvaraju milionske zarade. Za besplatni tipovi – Kladjenje.rs

Bonus

Košarka

Dinamična igra koju je 1891. godine stvorio dr James koji nije imao pojma u šta će se u budućnosti pretvoriti. Zahvaljujući jednostavnim pravilima i ograničenom vremenu napada, košarka postaje dovoljno brza da napumpa ono najbolje iz ljudskog tijela. Zato se u SAD ulažu milijarde dolara za sportske objekte, stipendije i skaute. Košarka je neprekidno u potrazi za novim talentima. Fudbal ima Ronalda i Messija, ali ne možemo reći da u košarci postoji samo LeBron jer su talenti zaista ozbiljni i ništa nikada nije sigurno. Naravno, prema zvaničnim procenama, košarka ima oko 825 miliona navijača, ali to nije tako zastrašujuće, jer govorimo samo o “službenim” navijačima, niko ne zna koliko ljudi zapravo prati ovaj sport.