“Arrivederci Italia”: Švajcarska bez većih problema do četvrtfinala

0

Aktuelni evropski prvak Italija ispala je sa Eura u osmini finala nakon poraza od 2-0 od sjajne Švajcarske kojoj je ovo drugo četvrtfinale zaredom.

Sjećanja na pobjedu nad tadašnjim svjetskim prvacima Francuskom u ovoj fazi prije tri godine ulila su optimizam u rane napore Švajcarske, a tzv. autsajderi izgledali su izuzetno sigurno u posjedu. Ipak, nisu uspjeli da pretvore svoj momentum u značajne prilike sve dok Breel Embolo nije naćerao Gianluigija Donnarummu na sjajnu odbranu neposredno prije 25. minuta, prije nego što je Federico Chiesa vidio svoj nizak udarac blokiran od strane Manuela Akanjija.

Taj napor je bio gotovo sve što je Italija imala da ponudi tokom razočaravajućeg prvog poluvremena, a Rossocrociati su pojačali pritisak na već vrelom Olympiastadionu. Šutevi Fabiana Schära i Ricarda Rodrigueza postavili su scenu za zasluženo vođstvo koje je postigao Remo Freuler. Nakon što je primio loptu od Rubena Vargasa u kaznenom prostoru, igrač Bologne je podigao loptu i volejom pogodio bliži ugao Donnarumme, postavivši svoju ekipu na putu ka ponavljanju uspjeha iz 2021. godine.

Donnarumma je uspio da odbije slobodan udarac Fabiana Riedera na stativu u završnim trenucima prvog poluvremena, ali je bio nemoćan pred Vargasovim sjajnim udarcem koji je završio u gornjem uglu odmah nakon početka drugog poluvremena. Iako su bili očigledno slabiji, Italija je bar znala da Švajcarska nije uspjela da sačuva mrežu u četiri prethodne utakmice, a Gianluca Scamacca je pogodio stativu dok su pokušavali da pronađu način da se vrate u meč.

Uprkos izmjenama koje su prijetili da dodatno ugroze švajcarsku odbranu, impresivni nastupi igrača poput Akanjija i Schära osigurali su da ishod nikada ne bude doveden u pitanje. Koliko god da je Italija bila loša, toliko je Švajcarska bila odlična, krstareći do prve pobjede u devet međusobnih susreta protiv svojih južnih susjeda, i tek druge pobjede od kada su bili domaćini Svjetskog prvenstva 1954. godine. Dani Luciana Spallettija na čelu reprezentacije Italije mogli bi biti odbrojani nakon ovakvog nastupa u Njemačkoj, dok Švajcarsku u četvrtfinalu čeka susret sa boljim iz duela između Engleske i Slovačke.