Atalanta osvojila Ligu Evrope: Srušen Leverkuzen, het-trik Lukmana

0

Pod vođstvom izuzetnog Ademole Lukmana, Atalanta je suvereno trijumfovala nad Bayerom iz Leverkusena rezultatom 3:0 u finalu Lige Evrope, osvojivši prestižni trofej u Dublinu.

Ekipa Gian Piera Gasperinija potpuno je zasluženo prekinula impresivan niz od 50 utakmica bez poraza “farmaceuta” u svim takmičenjima.

Utakmicom je dominirao Ademola Lukman, koji je postigao sva tri gola.

Atalanta je odmah nametnula svoj ritam, snažno pritiskajući Leverkusen, koji nije našao odgovor na njihovu igru. Već u 12. minutu, Davide Zappacosta je centrirao s desne strane, a na pravom mestu našao se Ademola Lukman.

Nakon greške igrača Leverkusena, Lukman je preoteo loptu i snažnim udarcem sa 18 metara pogodio mrežu u 26. minutu.

Čak i nakon što je Xabi Alonso uveo Viktora Bonifacea, pokušavajući osvježiti svoj tim, igrači Leverkusena ostali su bez prave prilike da promijene tok igre. Svaku sumnju o ishodu meča razjasnio je izvanredni Ademola Lukman, koji je primio loptu od Gianluce Scamacce i preciznim udarcem smjestio je ispod prečke za nedostižnih 3:0, petnaest minuta prije kraja.

Potom je Xabi Alonso povukao sa terena Floriana Wirtza i Jeremiea Frimponga, signalizirajući predaju i sa mislima usmjerenim na finale Kupa Njemačke protiv Kaiserslauterna u subotu, gde bi pobjeda mogla doneti duplu krunu “farmaceutima”, nakon što su već osigurali titulu u Bundesligi.

Atalanta je staloženo dovela utakmicu do kraja, a slavlje tima iz Bergama moglo je da počne.

BAYER LEVERKUSEN – ATALANTA 0:3
Golovi: Lukman 12, 26, 75.