Autogol, VAR, Pogba, Mbape: Francuska je prvak svijeta!

0

Francuska – Hrvatska 4:2 (2:1)
Mandžukić 18’ag, Grizman 38’pen, Pogba 59’, Mbape 65’ – Perišić 28’, Mandžukić 69’

Fudbalska reprezentacija Francuske drugi put u svojoj istoriji osvojila je titulu prvaka svijeta.

“Trikolori” su u spektakularnoj utakmici savladali Hrvatsku, a četvrti put u istoriji Mundijala finale je završeno rezultatom 4:2. Urugvaj je savladao Argentinu 1930, Italija Mađarsku 1938, a Engleska Zapadnu Njemačku nakon produžetka 1966. godine. Najefkasnije finale i dalje je ostalo ono iz 1958. godine kada je Brazil savladao Švedsku sa 5:2.

Važnost utakmica uslovila je nešto oprezniji početak sa obije strane i punih 17 minuta nije viđen nijedan pokušaj ka golu Subašića i Ljorisa, iako su se Hrvati trudili i uglavnom uspijevali da presingom “trikolore” drže daleko od svog gola.

A onda se sve promijenilo. U 18. minutu dosuđen je slobodan udarac za Francusku, izveo ga je Grizman, a najviši u skoku u svom kaznenom prostoru bio je Mario Mandžukić koji je okrznuo loptu glavom i prevario nemoćnog Subašića. Bio je to prvi autogol u finalima šampionata svijeta u istoriji ovog takmičenja.

Nije se dugo čekalo na odgovor Hrvata, Vida je uputio prvi udarac u 21. minutu preko gola, a nešto kasnije volejem je pokušao Rakitić uz isti ishod. Izjednačenje je stiglo u 28. minutu, lopta je proputovala kompletan kazneni prostor Francuske, stigla je do Perišića koji je driblingom izbacio svog direktnog čuvara i savladao Ljorisa. Izjednačujući gol unio je dodatnu dinamiku u ovo finale, a deset minuta kasnije na semaforu je stajalo 2:1 za Francusku. Argentinac Nestor Pitana odlučio je da pregleda video snimak duela između Umtitija i Perišića. Francuzi su tražili jedanaesterac, a Pitana je uz konsultaciju VAR tehnologije pokazao na bijelu tačku jer je smatrao da je lopta pogodila u ruku hrvatskog reprezentativca. Grizman je bio siguran, a Francuska je napravila korak bliže osvajanju Mundijala.

Drugo poluvrijeme počelo je udarcem Grizmana sa ivice šesnaesterca, Subašić je bio na mjestu, a već u sljedećem napadu velika prilika za Hrvatsku. Rebić je šutirao, a sjajni Ljoris izbacio je loptu ispod same prečke. Od 59. do 69. minuta oko 78.000 navijača na “Lužnjikiju” viđelo je čak tri gola.

Prvo je Pogba povećao na 3:1, Lovren je uspio da izblokira njegov prvi pokušaj, ne i drugi, a samo pet minuta kasnije Mbape je sa ivice šesnaesterca postigao četvrti gol za svoju reprezentaciju. Nakon Pelea Mbape je postao drugi tinejdžer koji je postigao gol u finalu Mundijala. Hrvatska je bila u nokdaunu, ali se Ugo Ljoris pobrinuo da ih vrati u život. Pokušao je da dribla Mandžukića u svom petercu, učinio je to više nego amaterski, a Mandžukić je samo postavio nogu i poslao loptu u mrežu.

U narednih nekoliko minuta Hrvatska je pokušala da iskoristi nervozu rivala u kaznenom prostoru Francuske, ali je novi šampion svijeta brzo vratio kontrolu utakmice i mirno priveo meč kraju.