BRAVO KOMŠIJE! Hrvatska porazila Argentinu!

0

Selekcija Hrvatske izborila je plasman u nokaut fazu svjetskog prvenstva u Rusiji i to samo posle dvije odigrane utakmice. “Vatreni” su večeras u Nižnjem Novgorodu do nogu potukli, još uvijek, aktuelne vicešampione svijeta, reprezentaciju Argentine sa čak 3:0!

Posle ove utakmice Hrvatska ima šest bodova i siguran ulazak među 16 najboljih, dok je Argentini potrebno da se poklopi mnogo toga ne bi li uhvatili drugo mjesto i nastavili takmičenje, pošto iz dva meča imaju samo jedan bod.

Derbi grupe ,,D” između Hrvatske i vicešampiona svijeta Argentine, konkretnije su otvorili “vatreni”. Ivan Perišić je u petom minutu odlično ušao u kazneni prostor iz drugog plana, šutirao iskosa sa lijeve strane, a Kabaljero je krajnjim naporom loptu proslijedio u korner. Lijepu akciju Hrvatska je izvela i u 10. minutu, tada je Rakitić sjajno proigrao Vrsaljka na desnoj strani, ovaj pokušao povratnom loptom da pronađe Rebića u srcu šesnaesterca, ali taj pas nije bio najbolji, pa je dobra prilika propala.

To kao da je otrijeznilo “gaučose” pa su počeli da igraju znatno bolje i ofanzivnije. Leo Mesi nije uspio da prihvati loptu kada se nalazio sam ispred Subašića, a da jeste, ne bi bilo prijatno po golmana Monaka u tom 12. minutu. Samo minut kasnije Salvio je uposlio Enca Peresa, a njegov pokušaj izblokirao je Vrsaljko. Pokušaj centaršuta Akunje u 21. minutu umalo da iznenadi neozbiljnog Subašića, pošto je lopta pala direktno na prečku njegovog gola.

Posle tačno pola sata igre Argentinci su imali najbolju priliku. Lovren i Subašić se nisu sporazumjeli, lopta se od Vide odbila ka Encu Peresu, a fudbaler River Plate promašio je praznu mrežu sa 15 metara. To je morao da kazni Mario Mandžukić samo tri minuta kasnije, odličan centaršut sa desne strane centarfora Juventusa zatekao je na samo pet metara od gola Kabaljera, ali je on glavom početnički tukao pored stative. U sudijskoj nadokandi prvog dijla priliku je imao i Ante Rebić, koji je šutirao preko gola sa dvadesetak metara, mada je imao samog Modrića na drugoj strani.

Dosta vremena trebalo je da protekne u nastavku da bismo viđeli prvi udarac. Učinio je to Serhio Aguero u 52. minutu, ali je šutirao pravo u dobro postavljenog Subašića.

A onda, minut kasnije, nevjerovatna situacija, Merkado je vratio loptu Kabaljeru, golman “gaučosa” je htio da je ispuca, ali mu je ona prešla preko noge i došla do Rebića koji je, ne časeći ni časa, uhvatio volej i postigao vodeći gol, prebacivši istrčalog čuvara mreže, 1:0 za Hrvatsku, Argentinci su u velikom problemu.

Vrijeme je brzo teklo za južnoamerikance, nizali su se minuti bez udarca ka gol Hrvata, da bi odličnu šansu imao Meza u 63. minutu. Subašić je prvi udarac odbranio, a Meza je odbijenu loptu pokušao petom da pošalje na Mesiju, međutim, iznikao je Rakitić i izabcio je u korner. Posle udarca iz ugla Otamendije tukao visoko preko prečke.

Uzvratili su Vrsaljko i Mandžukić, prvi je ubacio po zemlji, a napadač je iz prve tukao, ali u spoljni dio mreže. Opet su Argentinci preuzeli loptu i kružili oko gola Hrvatske. Rezervista Dibala je u 71. minutu pokušao da ugrozi Subašića sa dvadesetak metara iskosa sa desne strane, nije bio dovoljno precizan. Možda je Kramarić mogao da riješi meč minut kasnije, bio je u dobroj poziciji, ali se odlučio za dribling, umjesto za udarac ili dodavanje, i pogrešio. I sljedeću šansu imali su “vatreni”, Kramarić je dodao Rakitiću, čiji je udarac izblokirao neko od defanzivaca Argentine.

Igrao se 80. minutu kda smo prisustvovali trenutku magije Luke Modrića. Hrvati su još jednom iskoristili veliki prazan prostor u odbrani “gaučosa” as reala je mirno primio loptu na 20 metara od gola, prebacio je na desnu nogu, a onda uputio projektil u lijevi ugao gola Argentine, Kabaljero je zaplivao kroz vazduh i uspio samo da dotakne – vazduh, 2:0, Mesi i družina blizu povratka kući.

Stvar je mogla da bude još gore po Argentinu da je Rakitić gađao samo neki santimetar niže iz slobodnog udarca sa više od 25 metara. Sve je bilo izvanredno odrađeno, Kabaljero je bio nemoćan, ali je prečka ovog puta bila saveznik “gaučosa” u 86. minutu. Pred golom Hrvata, Meza je bio u prilici, dobro je i šutirao, a Domagoj Vida je hrabro uklizao i izblokirao šut.

Nova kontra Hrvatske u 91. minutu, Rakitić je šutirao sa dvadeset metara, Kabaljero odbio, ali samo do Kovačića, i dok su Argentinci posmatrali, on je vratio loptu ka Rakitiću kome nije bilo teško da je plasira u nebranjenu mrežu, katastrofa “gaučosa”!