Crveni đavoli trijumfuju: United slavi 13. FA Cup titulu protiv Cityja!

0

Manchester United je osvojio svoju 13. FA Cup titulu nakon što su golovi Alejandra Garnacha i Kobbija Mainooa u prvom poluvremenu donijeli Crvenim đavolima pobjedu od 2-1 nad rivalima Manchester Cityjem, u utakmici koja bi mogla biti posljednja za Erika ten Haga na čelu tima.

Nakon što su prošle godine primili gol u prvih 13 sekundi finala, United je izbjegao sličnu sudbinu na sunčanom Wembleyju, a Garnacho je rano u utakmici imao oštar pokušaj koji je zaustavio Stefan Ortega. Tim Pepa Guardiole polako je preuzeo kontrolu nakon nesigurnog početka, ali su Crveni đavoli prvi postigli gol nedugo prije pola sata igre. Garnacho je iskoristio katastrofalni nesporazum između Joška Gvardiola i Ortege, te lagano poslao loptu u praznu mrežu.

Ojačani postignutim golom, United je nastavio da raste u samopouzdanju kako je prvo poluvrijeme odmicalo, a Ten Hagovi momci su udvostručili prednost u 39. minutu. Prvi gol je možda imao dozu sreće, ali drugi je bio rezultat sjajne timske akcije. Ubrzo nakon toga, kombinacija Marcusa Rashforda i Garnacha dovela je do asistencije Bruna Fernandesa koji je loptu proslijedio do Mainooa, a ovaj preciznim udarcem poslao loptu u dalji ugao.

Suočen sa zaostatkom od dva gola, Guardiola je na početku drugog poluvremena uveo Jérémyja Dokua s nadom da će unijeti živost u napad Cityja. Ta izmjena je skoro odmah imala efekta kada je krilni igrač pronašao Erlinga Haalanda slobodnog u šesnaestercu, ali je Norvežaninov udarac završio na prečki. Bez obzira na taj promašaj, City je nastavio da traži put nazad u utakmicu, ali je André Onana stajao čvrsto na golu Uniteda, odbijajući udarce Kylea Walkera i Juliána Álvareza, koji je promašio sjajnu priliku jedan na jedan.

Pritisak Cityja nije popuštao kako je vrijeme odmicalo, a Guardiolini momci su konačno postigli gol kada je Doku šutirao sa ivice šesnaesterca i savladao Onanu na bližoj stativi. To je postavilo uzbudljiv završetak utakmice, ali uprkos kasnom naletu Cityja, Ten Hagovi momci su izdržali pritisak i osigurali nezaboravnu pobjedu.

Ovaj rezultat donosi Unitedu prvi FA Cup trofej od sezone 2015/16 i prijeko potrebni podsticaj nakon najgoreg plasmana u Premier ligi. S druge strane, City je propustio priliku da postane prvi engleski tim koji je osvojio uzastopne duple krune u ligi i kupu.