Dvije skandinavske ekipe se pridružile učenicima Evropskog prvenstva

0

Poslije večerašnjih utakmica kvalifikacija za Evropsko prvenstvo saznali smo imena još dvije selekcije koje će biti među 24 najuspešnije.

To su Švedska i, po prvi put u svojoj istoriji, reprezentacija Finske. Ipak, da krenemo redom.
U D grupi važan trijumf ostvarila je selekcija Švajcarske, koja je sada jednom nogom na EP. „Sajdžije“ su imale grdne probleme sa Gruzijom u Sent Galenu, a do pobjede su došle golom Sedrika Itena u 77. minutu. Zanimljivo je da je ovaj vezista upravo fudbaler Sent Galena. Sada je Švajcarskoj dovoljno da u posljednjem kolu pobijedi Gibraltar i da bude sigurno bar druga, a na ruku bi im išao i trijumf Danske nad Republikom Irskom. Meč u Dablinu odlučiće direktno o tome ko će dalje, Irci, ili Danci, koji su večeras sa 6:0 pobijedili Gibraltar. „Vikinzi“ imaju tri boda više od Iraca, ali bi u slučaju poraza imali slabiji međusobni učinak.

Sve je riješeno u F grupi. Špancima, koji su pobjednici grupe, na Evropskom prvenstvu društvo će praviti Šveđani. Selekcija „tri krune“ pobijedila je večeras u Rumuniji i tako domaćina, ali i Norvešku, ostavila bez šansi da se kroz kvalifikacije domognu kontinentalnog šampionata. Za razliku od Rumuna, Norveškoj ostaje baraž Lige nacija, gdje će im u polufinalu, po svemu sudeći, rival biti Srbija. Švedska je u Bukureštu sve riješila u prvom poluvremenu. Prvo je Markus Berg glavom pogodio za 1:0 u 18. minutu, da bi u 34. Kvajson duplirao prednost, a u isto vreme postavio konačan rezultat. Španija je sedam puta pogodila mrežu Malte, a prvi gol za A reprezentaciju postigao je, u svom debitantskom nastupu, Dani Olmo, fudbaler zagrebačkog Dinama. Trijumf Norveške nad Farskim Ostrvima, ispalo je, bio je uzaludan, pa će Norvežani morati kroz baraž da traže put do EP-a. Nadamo se da ga neće naći.

Po prvi put u istoriji fudbalska reprezentacija Finske učestvovaće na nekom velikom takmičenju. Selekcija „zemlje 1 000 jezera“ ostvarila je očekivanu pobjedu nad Lihtenštajnom i osvojila drugo mjesto u grupi, iza Italije, a ispred Grčke, Bosne i Jermenije. Čak i da nisu kroz kvalifikacije uspjeli da se domognu EP-a, Finci su to mogli kroz baraž Lige nacija, ovako su svoje mjesto prepustili Bugarima, koji će u polufinalu igrati protiv Škotske. Fince je u vođstvo protiv Lihtenštajna doveo Tuominen u 21. minutu, da bi najbolji fudbaler i strijelac ove ekipe, Temu Puki, sa dva gola u nastavku, samo potvrdio trijumf. Posle meča su gotovo svi navijači uletjeli na teren, što negira tezu o „sjevernjacima“ kao hladnim ljudima.

U Zenici je gostovala Italija, u pomalo turobnoj atmosferi, pošto je Bosna izgubila sve šanse da se domogne drugog mjesta. „Azuri“ su lako pobijedili sa 3:0, golovima Aćerbija, Insinjea i Belotija i sačuvali stoprocentan učinak u kvalifikacijama. Grčka je slavila u Jerevanu, čime se „osvetila“ Jermeniji za poraz u Atini. Trijumf je „helene“ pomjerio na treću poziciju.