Dvije skandinavske ekipe se pridružile učenicima Evropskog prvenstva

Poslije večerašnjih utakmica kvalifikacija za Evropsko prvenstvo saznali smo imena još dvije selekcije koje će biti među 24 najuspešnije.

To su Švedska i, po prvi put u svojoj istoriji, reprezentacija Finske. Ipak, da krenemo redom.
U D grupi važan trijumf ostvarila je selekcija Švajcarske, koja je sada jednom nogom na EP. „Sajdžije“ su imale grdne probleme sa Gruzijom u Sent Galenu, a do pobjede su došle golom Sedrika Itena u 77. minutu. Zanimljivo je da je ovaj vezista upravo fudbaler Sent Galena. Sada je Švajcarskoj dovoljno da u posljednjem kolu pobijedi Gibraltar i da bude sigurno bar druga, a na ruku bi im išao i trijumf Danske nad Republikom Irskom. Meč u Dablinu odlučiće direktno o tome ko će dalje, Irci, ili Danci, koji su večeras sa 6:0 pobijedili Gibraltar. „Vikinzi“ imaju tri boda više od Iraca, ali bi u slučaju poraza imali slabiji međusobni učinak.

Sve je riješeno u F grupi. Špancima, koji su pobjednici grupe, na Evropskom prvenstvu društvo će praviti Šveđani. Selekcija „tri krune“ pobijedila je večeras u Rumuniji i tako domaćina, ali i Norvešku, ostavila bez šansi da se kroz kvalifikacije domognu kontinentalnog šampionata. Za razliku od Rumuna, Norveškoj ostaje baraž Lige nacija, gdje će im u polufinalu, po svemu sudeći, rival biti Srbija. Švedska je u Bukureštu sve riješila u prvom poluvremenu. Prvo je Markus Berg glavom pogodio za 1:0 u 18. minutu, da bi u 34. Kvajson duplirao prednost, a u isto vreme postavio konačan rezultat. Španija je sedam puta pogodila mrežu Malte, a prvi gol za A reprezentaciju postigao je, u svom debitantskom nastupu, Dani Olmo, fudbaler zagrebačkog Dinama. Trijumf Norveške nad Farskim Ostrvima, ispalo je, bio je uzaludan, pa će Norvežani morati kroz baraž da traže put do EP-a. Nadamo se da ga neće naći.

Po prvi put u istoriji fudbalska reprezentacija Finske učestvovaće na nekom velikom takmičenju. Selekcija „zemlje 1 000 jezera“ ostvarila je očekivanu pobjedu nad Lihtenštajnom i osvojila drugo mjesto u grupi, iza Italije, a ispred Grčke, Bosne i Jermenije. Čak i da nisu kroz kvalifikacije uspjeli da se domognu EP-a, Finci su to mogli kroz baraž Lige nacija, ovako su svoje mjesto prepustili Bugarima, koji će u polufinalu igrati protiv Škotske. Fince je u vođstvo protiv Lihtenštajna doveo Tuominen u 21. minutu, da bi najbolji fudbaler i strijelac ove ekipe, Temu Puki, sa dva gola u nastavku, samo potvrdio trijumf. Posle meča su gotovo svi navijači uletjeli na teren, što negira tezu o „sjevernjacima“ kao hladnim ljudima.

U Zenici je gostovala Italija, u pomalo turobnoj atmosferi, pošto je Bosna izgubila sve šanse da se domogne drugog mjesta. „Azuri“ su lako pobijedili sa 3:0, golovima Aćerbija, Insinjea i Belotija i sačuvali stoprocentan učinak u kvalifikacijama. Grčka je slavila u Jerevanu, čime se „osvetila“ Jermeniji za poraz u Atini. Trijumf je „helene“ pomjerio na treću poziciju.