Egiptu malo jedan Salah, Rusija u osmini finala

0

Reprezentacija domaćina Mundijala izborila je plasman u nokaut fazu posle samo dvije odigrane utakmice.”Zbornaja komanda” je nakon ”petarde” protiv Saudijske Arabije, ubjedljivo pobijedila i selekciju Egipta i već sada osigurala jedno od prva dva mjesta u grupi A.

Nije izgledalo da će biti lako sa ”faraonima”, koji su bili pojačani najboljim svojim igračem, Mohamedom Salahom, ali as Liverpula očigledno nije uspio potpuno da se oporavi od povrede zadobijene u finalu Lige šampiona, ali je i pored toga pokazao koliko je značajan za svoju reprezentaciju.

Pet minuta trebalo je da bi se meč zahuktao. Prvi je u prilici bio Ignaševič, ali je njegov udarac glavom bio preslab za golmana Egipćana. Trideset sekundi kasnije, neporznim defanzivcima ”faraona” loptu je ukrao Golovin, krenuo prema golu, ali se ranije odlučio za udarac i šutirao pored stative.

Činilo se da će ”zbornaja komanda” još jednom uspostaviti dominaciju od samog starta, ali je Egipat uzvratio. Posle kornera u 15. minutu napadač Marvan Mosen je zahvatio loptu glavom, za malo pored gola, a minut kasnije je tukao i Trezege, lukavo, ali nedovoljno precizno. Na drugoj strani projektil Čeriševa, dvostrukog strijelaca iz prvog meča, fijuknuo je preko prečke…

Samo što je počelo drugo poluvrijeme lopta se zakoprcala u mreži Egipta. Igrao se 47. minut, El Šenavi je izboksovao loptu van šesnaesterca, na nju je natrčao Zobnin, udarac nije bio ni snažan ni precizan, ali je kapiten afričkog tima, Ahmed Fathi nespretno loptu zahvatio koljenom i ona je nošena efeom završila u lijevom donjem uglu, 1:0 za Rusiju, domaćin je blizu nokaut faze.

Mogao je Egipat da izjednači u 56. minutu, a ponovo je u šansi bio najbolji fudbaler ove selekcije Mohamed Salah. Njega je proigrao Trezege, a udarac Salaha izblokirao je jedan defanzivac Rusije.

Međutim, ”baćuške” su duplirale prednost u 59. minutu. Odlično se ubacio desni bek Fernadez koji je u pravom trenutku uputio loptu ka Denisu Čeriševu, a fudbaler Viljareala proturio loptu pored golmana Egipta za 2:0 i stigao do svog trećeg na Mundijalu.

Tri minuta kasnije totalni potop Egipta, Dzjuba je prihvatio dubinsku loptu, oslobodio se čuvara i pogodio mrežu za 3:0, domaćin može da pakuje kofere za drugi krug.

Priliku da postignu počasni gol Egipćani su imali preko Trezegea u 67. minutu, on je dobro šutirao, ali je lopta prošla blizu stative i otišla u gol aut.

Ipak, uspjeli su ”faraoni” da pogode mrežu Akinfejeva, doduše iz jedanaesterca. Zobnin je srušio Salaha, sudija Enrike Kaseres odmah pokazao na bijelu tačku, a to mu je kasnije potvrđeno i iz kontrolne sobe. Penal je uspješno realizovao Mohamed Salah i postigao svoj prvi gol na svetskim prvenstvima. U 73. minutu Rusija – Egipat 3:1.

Sve su učinili Egipćani dabrzo dođu bar do još jednog pogotka. Pritiskali su posljednju liniju ruskog tima, ali su domaćini odolevali. Imao je Salah novi pokušaj zborio se za loptu i šutirao, međutim loše ju je zahvatio pa opasnosti nije ni bilo u tom 88. minutu. Do kraja meča udarac Varde pored gola Akinfejeva i to je bilo sve od Egipta, kome još ostaje nada da protiv Saudijske Arabije osvoje neki bod, a možda i zabelježe svoju prvu pobjedu u istoriji Mundijala, prije povratka kući.