Predstavljeni crnogorski ambasadori gejminga
Crna Gora konstantnim aktivnostima Saveza elektronskih sportova Crne Gore (SESCG) i gejming zajednice polako ali sigurno postaje globalno prepoznata na ovom polju, zaključak je godišnje konferencije SESCG na kojoj su sumirani rezultati rada i predstavljeni planovi za sljedeću godinu.
Na događaju je devet crnogorskih gejmera među kojima neki imaju i svjetsku karijeru potpisalo protokole o saradnji sa Savezom čime su dobili status Ambasadora gejminga za igrice u kojima su ostvarili rezultate. Predstavljene su i zanimljivosti sa samog početka gejminga u Crnoj Gori, koja je aktivna u ovoj oblasti od 2013.
U proteklih osam godina, SESCG je organizovao oko 500 različitih turnira u igricama na kompjuterima, mobilnim telefonima, konzolama i simulatorima u kojima je prošlo između pet i sedam hiljada takmičara.
Predsjednik SESCG Filip Šoć, predstavio je takmičenja na kojima su učestvovali i najavio nova.
“U utorak putujemo u Singapur, gdje će na turniru u E-Football-u (PES) u organizaciji GEF-a Crnu Goru predstavljati Rade Pavićević. Prije nekih mjesec bili smo u Izraelu, gdje nas je predstavljao Vučeta Šćepanović”, rekao je on.
Prema njegovim riječima, takmičenje u Izraelu je bilo interesantno za Savez, jer su upravo tu imali prvi put antidoping kontrolu, kao i sudije.
“Čast nam je da kažemo da su Pavle Šturanović i Radovan Vojinović iz Crne Gore, na tom takmičenju imali ulogu dvojice glavnih sudija, i to za dvije najveće igrice Counter Strike Global Offensive i Dotu 2”, kazao je Šoć.
Kada su po srijedi budući planovi Saveza, akcenatira se razvoj novih pravaca u gejmingu.
Iz Saveza je poručeno da bi to bili razvoji raznih noviteta za postojeće igrice, te da bi već sledeće godine mogli imati Assetto Corsa (simulacija auto-trek) na ulicama crnogorskih gradova, kao i određene motive sa našeg podneblja i u drugim igricama, ali i nove igrice.
U prethodnom periodu je već bilo dosta noviteta u razvojnom smislu, pa se naprimjer ove godine trke u simulatoru Assetto Corsa-e voze upravo po crnogorskim putevima urađenim posebno za ovu igricu. Na ovom polju se i dalje radi ozbiljno i aktivno pa su velika očekivanja i u vremenu koje je pred nama, naročito u planovima Saveza za godinu koja dolazi.
Već od ovog vikenda, sve do marta startuju PCL (Prva crnogorska liga) u CS:GO i Dota2 gdje ce se boriti po 8 najboljih ekipa. “Takođe tu je početak studentske lige u E-football-u i NBA2k22 u saradnji sa Sportskim Savezom Studenata i Univerzitetom Crne Gore (UCG), kao i šampionat u Assetto Corsa/Sim Racing Mne brdskih staza. Očekuje nas i par kupova a jedan je u kultnoj igirici CS 1.6. Nagradni fond za PCL iznosiće preko 5000 eura”, rekao je Šoć.
Na konferenciji SESCG predstavljeni su ambasadori igrica, i potpisani protokoli o saradnji.
Jedan od njih je i Bojan Tatar ( PES, kategorija 11 na 11), koji kaže da je u pitanju kategorija koja je simulacija fudbala te da se takmiče na evropskom nivou.
“Prošle godine bili smo treći u ligi šampiona, dok ove godine bilježimo mnogo bolje rezultate. Završili smo prvi u regionalnom dijelu evropske grupe, a trenutno igramo plejof, i nalazimo se u polufinalu. Liga šampiona počinje 17. januara, očekujemo visok plasman”, kazao je on.
Radomir Savićević je predstavljen kao ambasador simulacije trka Assetto Corsa u Crnoj Gori.
“Jedna od najvažnijih stvari je uspjeh u organizaciji simulacije brdskih trka u Crnoj Gori, koja predstavlja realno takmičenje, a broji 60 takmičara”, kazao je on najavljujući šampionat na domaćim brdskim stazama.
Ambasador igrice Clash Royale je Saša Mišković, koji kaže da je u pitanju strateška igrica, te da po strukturi zahtijeva dosta razmišljanja.
“Igrica je veoma kompleksna, i zahtijeva dobro reflekse. Kroz nju, stekao sam nova poznanstva, dosta putovao, a moram napomenuti da sam zahvaljuću gejmingu i zaradio”, rekao je on.
Mišković ističe da se na evropskom prvenstvu u Amsterdamu, našao među četiri najbolja igrača, te dodaje da je i na Balkanskoj sceni postigao dobre rezultate.
Pored njih, predstavljeni su i ambasadori igrica; Vučeta Šćepanović (PES 1 na 1), Branko Jugović (Tekken 7), Amer Smakić ( PubG Mobile), Stefan Jovanović ( PubG ), Radovan Vojinović (Counter Strike ), Pavle Šturanović ( Dota 2 ) i Rade Pavićević (e-football).
SESCG postoji u Crnoj Gori od 2013. godine. Organizovao je veliki broj turnira takmičenja što u Crnoj Gori tako u regionu. Član je svjetskih gejming federacija IESF, GEF, kao i evropske federacije EEF. Osnivač je Adria Esports federacije (AEF). Priznat je od COK-a, a saradjuje i sa FSCG i UEFOM, kao i sa KSCG i FIBOM. Gejming je priznat kao sport u preko 66 država, dok savezi postoje u više od 120 država.
Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.