Haland noćna mora Sevilje, drama u posljednjih 60 sekundi u Dortmundu

0

Dortmund – Sevilja 2:2(1:0)

Haland 35′,54′(p) – En Nesizi 69′(p),90+5′

Borusija iz Dortmunda igraće u četvrtfinalu Lige šampiona. To se možda i pretpostavljalo posle pobjede Njemaca u Sevilji od 3:2, ali su se Andalužani časno oprostili od najjačeg evropskog klupskog takmičenja.    Sevilja je počela dosta otresito, što je i razumljivo s obzirom da su imali minus od jednog gola iz prvog meča na svom “Sančez Pishuanu“. Već u 3. minutu udarac je oprobao Lukas Okampos, da bi Suso imao odličnu priliku u 18. minutu, ali ni ona nije donijela nešto konkretno. Andalužani su imali mnogo veći posjed lopte, dok su domaći čekali svoju šansu iz kontranapada. Iz jedne brze akcije u 35. minutu Borusija je povela. Najveći posao odradio je Marko Rojs koji je prošao po lijevoj strani, došao gotovo do linije peterca, a onda povratnom loptom pronašao Erlinga Halanda. Norvežanin ne griješi iz ovakvih situacija, i Borusija je povela.

Teško je opisati sve što se dogodilo od 48. do 54. minuta pred golom Sevilje. Prvo je Haland pao u kaznenom prostoru, igra je nastavljena, pa je dva minuta kasnije Haland razgrnuo sve ispred sebe, i gotovo iz mrtvog ugla, ponovo pogodio mrežu. Sudija Čakir je gladao snimak i zaključio da je korpulentni centarfor napravio faul u napadu, košarkaškim žargonom. Gol je poništen, ali je Čakir u istom trenutku pokazao na bijelu tačku za “Milionere“ pošto je prethodni prekršaj Kundea ocijenjen kao faul za najstrožu kaznu. Mladi Francuz je povukao Halanda za dres i to je snimak jasno pokazao.

Jedanaesterac je izveo Haland, ali je Bono uspio da loptu skrene u stativu, a zaustavi i novi pokušaj Norvežanina posle odbitka. Radost gostiju nije dugo trajala, opet je VAR morao da presuđuje, pa je penal ponovljen zbog toga što je golaman Sevilje prije udarca iskoračio ispred gol linije. Ponovoljeni kazneni udarac Haland je pretvorio u gol, uz verbalni obračun sa golmanom Bonom. Dortmud je tako stekao dva gola prednosti, tri ukupno, i bilo je jasno ko će u četvrtfinale.

Andalužani se nisu predavali, zaigrali su na sve ili ništa, ili neke poluprilike, au 68. minutu dobili su penal. Emre Džan je neoprezno, sa dvije ruke, odgurnuo rezervistu gostiju Luka de Jonga i Čakir nije imao dilemu. Jedanaesterac je na više nego siguran način izveo En Neziri. Posle gola Marokanca ostalo je više od 20 minuta nade da španski tim može da postigne još dva gola i izbori produžetke na “Signal Iduna parku“. Borusija se povukla, ali je imala najbolju šansu za promjenu rezultata. Bilo je to u 88. minutu kada je udarac Dauda na sjajan način odbranio Bono.

Utakmica je produžena čak šest minuta, zbog one zbrke kod drugog gola domaćih, a u 95. minutu Sevilja je uspjela da izjednači. Učinio je to ponovo Jusuf En Neziri, ovog puta je glavom zakucao loptu pod prečku nakon odličnog centaršuta Rakitića. Ostalo je da se odigra još malo, oko minut, a gotovo svo to vreme Sevilja je provela u kaznenom prostoru Borusije, čak je imala i priliku da postigne gol. Ipak, nisu imali vremena da dožu do još jednog pogotka i izbore dodatnih 30 minuta, pa će u četvrtfinale njemačka ekipa.