Hrvatski sportski novinar i komentator gol.hr-a, Ivica Medo komentarisao je za CG Fudbal aktuelno stanje fudbala na prostorima bivše Jugoslavije. Istakao je da je situacija u regiji solidna, s obzirom na ulaganja i infrastrukturu.
Zadovoljan je izdanjem hrvatskih klubova ovog ljeta, apostrofirao je uspjeh crnogorskih klubova, koji je kako je istakao, “odjeknuo” u regionu.
Kako si zadovoljan izdanjem klubova iz Hrvatske u Evropi ovog ljeta?
“Sva tri su prošla drugo pretkolo Evropske i Konferencijske lige. To je najvažnije. Najbolji utisak ostavio je Osijek, prilično lako je preskočio estonsku Levadiju, dok su Hajduk i posebno Rijeka imali puno više problema. Rijeka je imala i najtežeg suparnika, rumunjski Korvinul, a Hajduk je igrao protiv Toršavna s Farskih Ostrva. Moram priznati da me nisu oduševili igrom, najblaže rečeno, posebno Hajduk u revanšu na Farskim Ostrvima. Teško je donositi neke dugoročnije zaključke nakon samo jedne ili dvije utakmice, ali jasno je da će Hajduk i Rijeka morati znatno popraviti igru ako se namjeravaju plasirati u skupinu Konferencijske lige. U prvim utakmicama sezone najvažnije je proći dalje, to je činjenica. Forma će vjerovatno rasti kako sezona bude odmicala, no nema puno vremena, kvalifikacije traju kratko, tako da će se nivo igre morati hitro dizati. Kako stoje stvari kod sva tri spomenuta hrvatska kluba, vidjet ćemo kada dođu zahtjevniji suparnici. Za dvije-tri nedjelje bit ćemo puno pametniji. Do tada bi se i Ivan Rakitić trebao uklopiti u tim Hajduka. Vidjet ćemo što će biti i s Ivanom Perišićem. To su nesumnjivo velika imena, legende hrvatskog i svjetskog fudbala, ali nejasno je na kakvom su nivou, odnosno na kakvom nivou mogu biti. Godine i povrede čine svoje, tako da je situacija prilično neizvjesna. Donijet će kvalitet više, to je vjerovatno, no pitanje je mogu li podignuti Hajduk na dovoljni nivo da napravi veći iskorak.”
Od kojeg kluba najviše očekuješ?
“Dinamo je perjanica hrvatskog klupskog fudbala, pa ne čudi što se od njega i najviše očekuje. Na otvaranju sezone protiv Istre demonstrirao je dobru igru, no Istra nije neko mjerilo i za neku konkretniju ocjenu morat ćemo pričekati. Mislim da je Dinamo opet sklopio dobru ekipu, ima potencijala. Evo, upravo sam u subotu ujutro objavio da je transfer Huana Kordobe zaključen, mladi Kolumbijac sredinom nedjelje stiže u Zagreb. Dovedena su dva-tri zanimljiva inostrana fudbalera koji bi mogli biti pojačanja, no dok ih se ne vidi na djelu, preuranjeno je za konkretne ocjene. Puno toga će ovisiti o raspletu prijelaznog roka. Vidjet ćemo hoće li još neko od bitnijih igrača otići i ko će još doći ako bude izlaznih transfera? To vrijedi i za Hajduk, i za Rijeku, pa i za Osijek. Eto, puno se zadnjih nedjelja spekulisalo o mogućem dolasku Edina Džeka u Hajduk. Njegov eventualni dolazak dosta toga bi mogao promijeniti jer je Džeko pokazao da je još uvijek na visokom nivou. Postiže golove kao na traci i bio bi veliko pojačanje, pogotovo u sinergiji s Rakitićem, Perišićem i Livajom. U jednom se trenutku činilo da je dosta blizu, sada to tako ne izgleda, ali i ta priča će se rasplesti tek u završnim danima prijelaznog roka. Ko zna kako će Fenerbahče proći u kvalifikacijama za Ligu šampiona. Ako ispadne, to će ostaviti posljedice u turskom klubu i sigurno će biti druga priča. Nova lavina kritika i novo preslagivanje, a onda je sve moguće.”
Kako komentarišeš aktuelno stanje fudbala na prostoru bivše Jugoslavije?
“Mislim da je situacija solidna, ako uzmemo i klupski i reprezentativni fudbal. Naravno da može bolje, ali ne treba očekivati čuda. Kada pričamo o klupskom fudbalu, iskustvo nam govori da tu teško može biti većih pomicanja. Finansijska snaga svih liga s područja bivše Jugoslavije takva je da ne možete očekivati neke spektakularne rezultate. Ne može napraviti velike pomake ni, recimo, bogata Belgija, a kamoli ovdašnje zemlje. Mislim da su sve lige tačno tu gdje i pripadaju po ulaganju. Da se može napraviti iskorak, može, no teško je kontinuirano držati neki viši nivo jer znamo da svi klubovi zavise o prodaji igrača. Realno je očekivati bolje rezultate na vrhuncima boljih ciklusa. Tako je zapravo svuda. Čak i najveći evropski klubovi teško drže najviši nivo u kontinuitetu, a uglavnom nemaju problema s finansijama. Svi klubovi imaju cikluse, samo je pitanje nivoa… Nekima je vrhunac biti prvak Evrope, a drugima samo plasman u Ligu šampiona. Ajaks je decenijama bio primjer kluba koji je gradio ekipe u ciklusima. Na vrhuncu bi ostvarivao najviše rezultate zahvaljujući vrhunskom radu u omladinskoj školi i ukupnoj organizaciji kluba, pa nakon toga bi uslijedila rasprodaja, pad i novo građenje. To je neki model i za ovdašnje klubove. Ne mislim da mogu osvajati trofeje, trenutno to ne može ni Ajaks koji je finansijski puno moćniji od Dinama ili Crvene zvezde, vidimo u kakvoj je krizi, nego da u ciklusima ostvaraju zapaženije rezultate. To bi bio plasman u Ligu šampiona i na vrhuncu ciklusa borba za prolaz u drugi krug ili barem treće mjesto u grupi. Dobar je rezultat i prezimljavanje u Evropi kroz Evropsku ligu ili Konferencijsku ligu. To je dohvatljivo i moguće. Dinamo i Zvezda zadnjih su godina to uspijevali, pa i Partizan. Hajduku to već dugo ne polazi za rukom, ali to je neka druga problematika. Međutim, Rijeka je u dva-tri navrata imala vrlo dobar evropski iskorak, a sada se to očekuje od Osijeka, koji ima odlične uslove i financijski je dosta potentan.”
Od kojih klubova si očekivao više u Evro takmičenjima, a koji su ispali, takođe me zanima šta možemo očekivati od onih koji već naredne nedjelje ponovo nastupaju?
“Naravno da se najviše očekuje od tradicionalno najvećih klubova na ovim prostorima. Tek ćemo vidjeti kako će proći. Naravno da najviše pratim hrvatske klubove, ali bacim oko i na sve ostale u regiji. Partizan je nastradao od Dinamo Kijeva, ali moram priznati da nisam ni očekivao da će to proći jer čujem da nije baš u dobroj situaciji. Srpskim klubovima se u zadnje vrijeme događa zapravo očekivani scenarij. To se dogodilo i hrvatskim klubovima kada je liga prije nekoliko godina dosegla najvišu razinu na UEFA-inoj ljestvici. Sistem je takav da tada preskačete prva pretkola i najlošije suparnike, a onda gubite ‘sigurne’ bodove i početne utakmice igrate sa sve kvalitetnijim suparnicama. U međuvremenu se dogodi i prodaja najboljih igrača, pa kada sve to saberete, logično je zaključiti da će doći do pada. To je taj krug. E, sad, taj pad treba pokušati držati na što je prihvatljivijem nivou. U Bosni i Hercegovini Zrinjski je prošle godine izborio grupnu fazu Konferencijske lige i dokazao da se ipak može. Mostarci su i ove sezone prošli prvu prepreku. Borac je pružio dobar otpor favoriziranom PAOK-u i možda bi mogao ponoviti rezultat Zrinjskog. Očekivao sam više od Sarajeva jer čujem da je u solidnoj financijskoj situaciji, no opet je ispao. O porazu Veleža od Andoraca nema smisla pričati.”
Kako komentarišeš rezultate crnogorskih klubova u Ligi konferencija ovog ljeta?
“Da, rezultati crnogorskih klubova odjeknuli su u regiji. Ako se ne varam, Mornar je izbacio Dinamo Tbilisi i Radnički iz Kragujevca. To je za mnoge bilo veliko iznenađenje. Dečić je prošao gruzijski Batumi, a prije toga je ispao od New Saintsa u kvalifikacijama za Ligu šampiona. Još jedan dokaz koliko je lakše doći do grupne faze Konferencijske lige kada se krene iz kvalifikacija elitnog takmičenja. Imate više prilika i mogući lakši ždrijeb, zato je bitno biti prvak. Zrinjski je to prošle godine dobro iskoristio. Eto, da Dinamo da nije obranio titulu prvaka Hrvatske, propao bi mu napad na Ligu šampiona direktno iz doigravanja. Ovako već ima osiguranu Evropsku ligu. Hajduku bi bilo osjetno lakše doći do barem grupne faze Konferencijske lige da je bio prvak. Kako god, Mornar je najugodnije iznenađenje. Ko zna, možda se san oba crnogorska kluba nastavi. Suparnici im nisu neprelazni, mađarski Paksi i Helsinki, ako se ne varam. Korvinul je, recimo, izbacio Paksi, a sada je ispao od Rijeke. Sve je tu moguće.”
Za kraj, šta treba uraditi da bi fudbal na ovim prostorima krenuo uzlaznom putanjom?
“Najlakše je reći da treba više novca i bolji uslovi za rad. Količina novca i infrastrukturni uslovi neće se tako lako promijeniti, pa ostaje samo rad. U svim državama regije postoji veliki talent i dobar genetski potencijal. To je nepobitno. Baze nisu velike kao u nekim drugim zemljama, ali kvalitet pojedinaca je veći nego u većini fudbalskih zemlja. Znači, mora se igrati na kvalitet u odnosu na kvantitet. Želim reći da se greške u selekciji moraju svesti na najmanji mogući nivo. Ne smije se događati da talentovani igrači izmaknu struci. Svjedoci smo da je podosta talentovanih igrača propalo zbog razno-raznih razloga. Mora biti nulta tolerancija na korupciju od najmlađih uzrasta. Nećemo se lagati, znamo što se sve događalo i događa. Nerijetko tatini sinovi dobijaju šanse umjesto istinskih talenta siromašnijih roditelja. No fudbal je uvijek refleksija društva, ne možete očekivati da u fudbalu bude puno bolje nego što je opšte u državi, iako se i to može dogoditi. Hrvatski fudbal je klasičan primjer. U Hrvatskoj bi moglo biti bolje, ali ne mogu reći da ne postoji sistem. Ima uspona i padova, ali škole uglavnom dosta dobro rade. Tu se napravio iskorak. Nije to više samo Dinamo, Hajduk se vraća na planu omladinske škole, Rijeka i Osijek takođe. Oba kluba imaju odlične uslove za proizvodnju igrača. Lokomotiva, primjera radi, radi jako dobar posao i još neki manji klubovi. Škole i proizvodnja kvalitetnih igrača jedini su način kako se fudbal na ovim prostorima može držati na visokom nivou. Za to treba novca, ali ne jako puno. Mislim da ga u svim državama regije ima dovoljno da se stvari još bolje poslože. Naravno, potreban je i entuzijazam trenera i sportskih radnika. I toga ima dosta, nije sve negativno. Nisu svi ti silni talenti pali s kruške, neko ih je ipak selekcionirao, trenirao i usmjerio. Mešetarenje i ulazak sumnjivih tipova u fudbal najveća je prijetnja. Vidim da Srbija ima velikih problema s time, a Bugarska je već izgubila bitku. Hrvatska je uspijevala održati tu distancu, a to je naposljetku bio jako bitan detalj u svim uspjesima reprezentacije. Napravljen je iskorak u kvalitetnoj i pravednijoj selekciji, sve manje talenata propada, ali to može biti još bolje. Zemlje poput Hrvatske, Srbije, Slovenije ili Crne Gore najveće rezultate mogu napraviti putem reprezentacije. Tu se uvijek može probrati dvadesetak dobrih fudbalera. Jasno je da se ne može držati najviša ljestvica unedogled, to ne mogu niti najveće sile, vidimo što se događa Italiji, pa ni Njemačka i Brazil nisu više što su bili. Bit će kriza i padova, to će se dogoditi i Hrvatskoj prije ili kasnije, ali ne smije se dopustiti raspad. Jednom kada se duboko padne, teško se nalazi izlaz iz tunela. Pogledajte samo Bugarsku, a prije nje Mađarsku, nekada najveću silu koja je šaptom propala. Sada se diže, ali trebale su godine i godine da se pokrene. Bugarska se možda nikada neće oporaviti. Bugarske kolege mi kažu da su korupcija i kriminal možda nepovratno uništili njihov fudbal. Hrvatska je uspješno održala frekvenciju plasmana na najveće turnire, a kada to imate, što je po meni najvažnije, onda možete očekivati da će vam se u jednom trenutku poklopiti stvari i da ćete napraviti veliki rezultat. Ukratko, trebaju nam svima još veći rad i poštenje. Talenta i potencijala ima više nego dovoljno.” – zaključio je Medo.