Neriješeno na Philips stadionu: PSV i Dortmund ostavljaju sve otvoreno za revanš

0

PSV Ajndhoven je bio primoran da se zadovolji neriješenim rezultatom 1-1 protiv Borusije Dortmund u svojoj prvoj utakmici osmine finala Lige šampiona nakon osam godina, ostavljajući dvomeč na oštrici noža pred revanš u Njemačkoj sljedećeg mjeseca.

Borusija je doživjela peh čak i prije početka utakmice na Philips Stadionu, nakon vijesti da je golman Gregor Kobel doživio povredu mišića tokom zagrijavanja. Aleksander Majer, koji je ušao u tim u posljednjem trenutku, odahnuo je kada je Malik Tilman šutirao loptu bezopasno pored gola na početku utakmice. Donyell Malen je pronašao put do mreže protiv svog bivšeg kluba u 24. minuti, elegantno se oslobodivši prostora za udarac koji je uz pomoć blage devijacije završio u golu.

PSV je imao frustrirajuće prvo poluvrijeme, posebno kada Johan Bakayoko nije uspio pogoditi cilj iz slobodne pozicije nakon centaršuta Ismaela Saibarija, ostavljajući Dortmund sa dragocjenim vodđstvom na poluvremenu. Situacija se drastično promijenila nakon što je sudija dosudio penal zbog klizećeg starta Matsa Hummelsa na Tilmanu. Iako je Hummels protestovao, VAR je podržao odluku sudije Srđana Jovanovića, što je omogućilo Luuku de Jongu da postigne svoj 28. gol sezone.

Dortmund je nakon toga pokušao ponovo preuzeti vođstvo, posebno oko 70. minute kada je Marius Wolf izveo improvizovanu fintu koja je natjerala Waltera Beníteza da se hitno pomjeri prema svojoj bližoj stativi. Kako se utakmica bližila kraju, ekipa Petera Bosza bila je odlučna da iskoristi prednost domaćeg terena, dok je Sergiño Dest probijao sa lijeve strane prije nego što je zaustavljen od strane odlučnog Majera.

Na kraju, PSV nije uspio pronaći put pored zamjenskog golmana Borusije, prisiljen da se zadovolji razočaravajućim remijem kod kuće, što ih stavlja u nepovoljan položaj pred povratnu utakmicu na Signal Iduna Parku.