Neubjedljiva Engleska savladala Srbiju

0

Golom Judea Bellinghama u prvom poluvremenu Engleska je ostvarila pobjedu od 1-0 protiv Srbije u Gelsenkirchenu na početku Eura 2024, uprkos snažnom pritisku Srbije u drugom poluvremenu.

Finalisti iz 2021. godine, ekipa Garetha Southgatea, dominirala je prvih 10 minuta uz podršku brojnih engleskih navijača. Zasluženo su poveli pred kraj prve četvrtine. Bukayo Saka je tokom cijelog prvog poluvremena pravio probleme Srbiji po desnoj strani, a nakon što ga je proigrao Kyle Walker, njegov centaršut srećno je prebačen na Bellinghama, koji je savršeno stigao da glavom pogodi gornji ugao.

Srbija je jedva dotakla loptu prije nego što je primila gol, ali su skoro izjednačili u 20. minutu. Trent Alexander-Arnold, koji je igrao u veznom redu sa Declanom Riceom, neoprezno je izgubio loptu u svom dijelu terena, a Aleksandar Mitrović je šutirao s ivice šesnaesterca, ali je njegov udarac prošao pored gola Jordana Pickforda.

“Orlovi” su od tog trenutka uspostavili veću kontrolu, ali su jasne šanse bile rijetke, dok je i Engleska imala problema sa stvaranjem prilika do poluvremena. Utakmica je bila napeta na pauzi, a tim Dragana Stojkovića izašao je kao drugačija ekipa nakon pauze. Srbija je dugo držala Englesku zatvorenu na njenoj polovini terena, ali probijanje odbrane Tri lava i testiranje Pickforda bilo je mnogo teže.

Engleske muke navele su Southgatea da uvede Conora Gallaghera i Jarroda Bowena s klupe, a Bowen je skoro asistirao za drugi gol. Njegov centaršut s desne strane dočekao je do tada neprimjetni Harry Kane, ali je kapitenov udarac iz blizine skrenuo Predrag Rajković na prečku. Na drugoj strani, Dušan Vlahović konačno je pokazao svoj talenat, uputivši snažan udarac sa 25 metara koji je Pickford odbio preko gola u posljednjih 10 minuta.

Tri lava su bila pod ozbiljnim pritiskom kako se bližio kraj utakmice, ali njihova improvizovana odbrana je izdržala, osiguravajući pobjedu na startu njihove potrage za prvim trofejom nakon 58 godina. Još jedna pobjeda garantovala bi im mjesto u nokaut fazi, dok se Srbija u narednom meču suočava sa Slovenijom, gdje mora izbjeći poraz kako bi ostala u igri za prolaz.