Njemačka savladala Mađarsku i izborila 1/8 finala

0

Domaćin Njemačka potvrdila je prolazak u nokaut fazu UEFA Euro 2024 pobjedom od 2-0 nad Mađarskom u Stuttgartu.

Dvije ekipe su ušle u ovu utakmicu s potpuno različitom formom iz svojih prvih utakmica u Grupi A, ali domaćini su skoro poklonili Mađarskoj pogodak već nakon manje od minuta igre. Joshua Kimmich je imao trenutak nepažnje i dopustio Rolandu Sallaiju da stvori priliku, ali ga je zaustavio budni Manuel Neuer.

Prošlo je dvanaest minuta dok Njemačka u ružičastim dresovima nije imala udarac na gol, kada je volej Roberta Andricha blokirao Bendegúz Bolla. Samo četiri minute nakon što nije uspio završiti dobar napad s Kai Havertzom, İlkay Gündoğan je odigrao povratnu loptu Musiali, a nekoliko dobrih poteza vratilo je loptu igraču Bayerna koji je završio s deset metara, uz pomoć koljena Attile Fiole i prečke. Mađarska je bila bijesna, vjerujući da je njemački kapiten faulirao Willija Orbána u pripremi gola, ali VAR je presudio u korist napadačkog tima. Ekipa Marca Rossija dobro je reagovala, a njihov kapiten Dominik Szoboszlai imao je slobodan udarac koji je Neuer dobro odbranio, dok Barnabás Varga nije uspio da iskoristi odbitak.

Mađarska je postigla gol u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena preko još jednog Szoboszlaijevog slobodnog udarca, koji je Orbán preusmjerio glavom prije nego što je Sallai poslao loptu u mrežu nakon još jedne Neuerove odbrane. Međutim, zastavica je podignuta zbog početnog udarca glavom.

Prva prilika u drugom poluvremenu pripala je domaćinima, ali ih je Péter Gulácsi dvaput brzo zaustavio. Prvo je golman RB Leipziga odbio Gündoğanov udarac iz uskog ugla, a zatim uhvatio odbitak Tonija Kroosa s ivice kaznenog prostora. Neposredno prije sat vremena igre, Jonathan Tah je bio nadmudren od strane Varge, ali veliki napadač Ferencvárosa nije uspio glavom pogoditi cilj ispred mase svojih navijača iza Neuerovog gola. Kazna je stigla pet minuta kasnije kada je brza njemačka akcija rezultirala povratnom loptom Maximiliana Mittelstädta s lijeve strane, gdje je Gündoğan precizno pogodio donji ugao s udaljenosti od oko 11 metara.

Čak ni uvođenje krupnog napadača Martina Ádáma nije promijenilo tok igre, jer će susret ekipe Juliana Nagelsmanna sa Švajcarskom u nedjelju samo odrediti njihov položaj, pod uslovom da njihovi protivnici izbjegnu poraz protiv Škotske. Uprkos dva poraza, Mađarska još uvijek može proći dalje, zavisno od drugih rezultata, jer se pripremaju za susret sa Tartan Armyjem ovog vikenda.