0

Španija U21 – Njemačka U21 2:1(1:0)
Ruiz 7′, Olmo 69′ – Amiri 88′

Mlada selekcija Španije po peti put je najbolja u Evropi!

Finale u Udinama počelo je spektakularnim golom Fabijana Ruiza u 7. minutu. Fudbaler Napolija ponio je loptu nekoliko koraka i lijevom nogom pogodio sam ugao Nibelovog gola. Ipak, do kraja poluvremena nije bilo mnogo prilika.

Drugo poluvrijeme bilo je odlično. Ređali su se udarci na gol oba golmana, ali su Sivera i Nibel bili sigurni. To se ne može reći za golmana “pancera“ u 69. minutu, kada je udarac Ruiza kratko odbio, a Dani Olmo majstorski loptu prebačio preko njega za 2:0.

Sjajnu šansu propustio je Fabijan Ruiz u 76. minutu, a lijep udarac Solera, nešto kasnije, zaustavila je prečka. Da finiš bude zanimljiv pobrinuo se Amiri, koji se odlučio na udarac sa distance, ali je loptu glavom zakačio Valjeho i prevario svog golmana u 88. minutu.

Vremena je ostalo malo, Španija je sačuvala pobjedu i revanširala se Njemcima za poraz u finalu istog takmičenja pre dvije godine u Poljskoj. Špancima je ovo peti trofej u ovoj kategoriji, a na posljednjih pet prvenstava, četiri puta su igrali u finalu, a osvojili su tri pehara.

Za najboljeg fudbalera Evropskog prvenstva proglašen je Fabijan Ruiz, najbolji strijelac je Đanluka Valdšmit iz Njemačke sa sedam golova.

Pored finalista, plasman na Olimpijske igre u Tokiju, kao predstavnici Evrope, izborili su i Rumuni i Francuzi, kao učesnici polufinala.