Pjanić ubacio Bosance u posljednji vagon

0

Već četiri utakmice kvalifikacija odigrane su ove subote.

Najuzbudljivije bilo je u D grupi, gdje se tri ekipe bore za dva prva mjesta. Irci su gostovali u Tbilisiju, ali su, kao i Danci, prošlog mjeseca, ostali bez pobjede. Gruzija je još jednom odoljela na svom terenu protiv favorita i dodatno zakomplikovala situaciju u grupi. Najbolju priliku gosti su imali na samom počeku, kada je Igan iz slobodnog udarca pogodio stativu.

Derbi je odigran u Kopenhagenu, gdje su se sastali Danska i Švajcarska. U prvom kolu ovih kvalifikacija ove dvije selekcije su odigrale spektakularan meč u Bazelu koji je okončan rezultatom 3:3. Sada smo vidjeli mnogo tvrđi duel, koji je riješen tek u 84. minutu golom Jusufa Poulsen. On je izbjegao ofsajd zamku gostiju i rutinski savladao Zomera. Imale su “sajdžije“ priliku u posljednjim sekundama za izjednačenje, ali je Šmajhel krajnjim naporom zaustavio pokušaj Drmića. Sada Irska i Danska imaju po 12 bodova, dok je Švajcarska ostala na 8, ali sa utakmicom manje odigranom.

Odigrana je jedna utakmica u grupi F, u kojoj je Rumunija pobijedila na gostovanju na Farskim Ostrvima. Iako trijumf deluju ubjedljivo, Rumuni su do njega stigli tek u posljednjih petnaestak minuta susreta. Prvo je domaće načeo Puškaš u 74. minutu, da bi do kraja pogađali i Mitrita i Kešeru. Rumunija je sada na drugoj poziciji u grupi, iza Španije, ali bi večeras mogli da ih preteknu Šveđani.

Bosna i Hercegovina se vratila u igru kada je plasman na EP u pitanju. Iako bez kapitena i najboljeg igrača, Edina Džeka, “zmajevi“ su bili ubjedljivi protiv Finske, trenutno drugoplasirane ekipe na tabeli. Već poslije prvog poluvremena domaći su imali dva gola prednosti, strijelci su bili Hajrović i Miralem Pjanić, koji je realizovao jedanaesterac. Sve je u Zenici riješeno u 58. minutu, kada je Pjanić još jednom zatresao mrežu Finske, da bi Hodžić uvećao prednost na 4:0. Jedino što je selekcija “zemlje 1 000 jezera“ uspjela da uradi, bio je počasni pogodak Pohjanpala. Italija vodi u ovoj grupi, dok će se za drugu poziciju boriti Finska, koja sada ima 12 bodova, Bosna sa 10 i Jermenija sa 9, ali i utakmicom manje.