”Princ Egipta” držao čas fudbala na Enfildu, Roma u finišu uhvatila slamku

0

Liverpul – Roma 5:2 (2:0)
Salah 36’, 45+1’, Mane 56’, Firmino 61’, 69’ – Džeko 81’, Peroti 85′(pen)

Ovu aprilsku noć na Enfildu vječno će pamtiti navijači oba kluba učesnika polufinala Lige šampiona. Jedni po ubjedljivom porazu u važnom meču, a drugi po fantastičnoj igri i velikom trijumfu koji ih dovodi na prag plasmana u finale Lige šampiona, prvog posle 2005. godine i one magične istanbulske noći. Utakmica je imala čudan tok, od potpunog debakla gostiju, zbog neopreznosti odbrane Liverpula, ”vučica” je uhvatila u finišu slamku nade.

Roma nije imala mnogo sreće u okršajima sa engleskim klubovima, a ta tradicija je natavljena i posle ovog meča. Ove dve ekipe igrale su već jednom u finalu tadašnjeg Kupa evropskih šampiona 1984. godine, a Liverpul je bio uspješniji posle jedanaesteraca. Rimljane i Liverpul povezuje i Mohamed Salah, fudbaler koji je ljetos u transferu teškom 41 miliona evra, Rim zamijenio Ostrvom.

Italijani nisu došli na Enfild da se brane, pa je u drugom minutu Strotman zagrijao dlanove Karijusa. odgovrio je minut kasnije Salah, a Alison je dobio prvi duel sa Egipćaninom. U petom minutu odlična šansa za domaće, Firmino je umakao po desnoj strani i šutirao iskosa, lopta je paralelno sa gol linijom otišla van šesnaesterca. Čini se da je šansi prethodila ofsajd pozicija Brazilca.

Sjajan početak meča obećavao je isti takav nastavak. I bilo je tako. Pokušavali su Okslejd-Čemberlen na jednoj i Najngolan na drugoj strani, dok je Kolarov mogao i bolje da centrira u situaciji kada je gađao Džeka. Klop je morao da menja već posle 15 minuta. Povredio se Aleks Okslejd-Čemberlen u pokušaju da zaustavi kapitena srpske reprezentacije.

Upravo je Kolarov, iznenada u 19. minutu opalio sa 25 metara, činilo se da će lopta biti lak plen za Karijusa, ali mu se ona od ruku odbila u prečku, velika sreća za Liverpul, a maler za ”vučicu”.

Nekako od tog trenutka ”redsi” su preuzeli konce igre u svoje ruke. U samo jednom minutu senegalac mane je mogao da postigne dva puta gol. Prvo je umakao odbrani gostiju od centra, a kada mu je ostao lakši dio posla, šutirao je preko gola. Neprecizan je bio i minut kasnije posle dodavanja sa desne strane. Počeo je da se steže obruč oko gola gostiju.

Mohamed Salah je gotovo uvijek u prilici da zatrese mrežu, pokušao je u 30. minutu, ali je to bilo prelako za golmana Alisonovih kvaliteta, a nešto kasnije poništen je gol Sadiju Maneu zbog očiglednog ofsajda.

Fenomenalan udarac Salaha u 36. minutu primorao je Alisona na kapitulaciju. Egipćani se oslobodio čuvara, opalio ljevicom sa petnaestak metara i pogodio sam gornji ugao gola gostiju, lopta se od prečke odbila u mrežu, preciznije nije moglo.

Još se radost na Kopu nije stišala, a Lovren je posle kornera dobro skočio i udarcem glavom uzdrmao prečku. Mogao je i Vajnaldum da duplira prednost da Brazilac nije odličan golman.

U sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena, Salah je zadao još jedan bolan udarac navijačima kluba u kome je igrao prošle sezone. Odbrana Rome bila je isuviše visoko, a to Liverpul obično kažnjava. Salah i Firmino su odigrali dupli pas, a ovaj prvi je utrčao u kazneni prostor i rutinski prebacio Alisona koji mu je krenuo u susret, 2:0.

Drugo poluvrijeme počelo je onako kao se prvo završilo. Stalni ataci domaćih terali su odbranu Rome da se povija kao vlat trave na vetru. Organizovane defanzivne linije odavno nije ni bilo, pa se samo čekalo kad će Alison sledeći put vaditi loptu iz mreže. Posle nekoliko opasnih napada domaćih, Salah je prihvatio dugu loptu sa svoje polovine, utrčao u šesnaesterac i u pravom trenutku uputio povratnu loptu ka Maneu, kome je preostalo da je plasira u mrežu, 3:0 56. minut.

Ni tu nije bio kraj mukama Italijana, samo pet minuta posle trećeg, viđeli smo i četvrti gol. Sve je bilo kao repriza prethodnog, samo je sada egzekutor bio Roberto Firmino. Mohamed Salah je prošao pored Žezusa, poslao loptu pred gol, a Brazilac je samo podmetnuo nogu.

Ako je neko mislio da će se Liverpul zadovoljiti ovim vođstvom, prevario se. U 69. minutu izveden je korner, Firmino je zahvatio loptu glavom, a ona se odbila o vlažnu travu i završila van domašaja Alisonovih ruku, 5:0!

Jedan kiks Dejana Lovrena mogao je da donese gol Romi, Hrvat je pogodio Šika, ali je obijena lopta završila pored stative. Patrik Šik je imao priliku i nešto kasnije, posle centaršuta Perotija, dobro je udario loptu glavom, ali je Karijus bio na mestu.

Da sve ne bude potpuno crno po goste pobrinuli su se svetli tonovi u finišu meča. Prvo je Edin Džeko iskoristio loše postavljanje štopera domaćih i savladao Karijusa u 81. minutu. Taj gol kao da je uneo konfuziju u ekipu Liverpula, pa je četiri minuta kasnije, zbog igranja rukom Milnera u kaznenom prostoru, Brih pokazao na belu tačku za goste, a penal je realizovao Peroti, čiji je ulazak u igru malo prodrmao Romu, 5:2.

U preostalom vremenu Roma je pokušala da postigne bar još jedan pogodak, nije bila daleko od toga, ali je ostalo 5:2, posle svega viđenog, sigurno da ni gosti ne mogu da budu potpuno nezadovoljni.