“Trikolori” po treći put u finalu Mundijala [VIDEO]

0

Francuska – Belgija 1:0 (0:0)
Umtiti 51’

Francuska će po treći put igrati u finalu Svjetskog prvenstva. “Trikolori” su u polufinalnom meču Mundijala u Rusiji, odigranom u Sankt Peterbugu, pobijedili Belgiju sa 1:0.

Poslije obazrivog početka, tokom kojeg su Belgijanci imali inicijativu, prvo uzbuđenje viđeno je u 15. minutu. Azar je šutirao iskosa sa lijeve strane, a lopta je fijuknula pored stative francuskog gola.

Tri minuta kasnije prvi put su zaprijetili “trikolori”, kada je Mautidi zagrijao dlanove Kurtoe, a belgijski golman bio siguran. Azar je imao dobar pokušaj i u 19. minutu, ali je ovoga puta Varan glavom izbacio loptu u korner.

Najbolju priliku u prvom poluvremenu “crveni đavoli” su imali u 21. minutu. Aldervejld je tukao iz okreta sa 12-13 metara, a Ljoris napravio fenomenalnu paradu i sačuvao svoj gol.

Bili su to trenuci kada su Francuzi počeli da povlače konce igre u Sankt Peterburgu. U 39. minutu poslije odlične akcije “trikolora”, Pavar je izašao sam pred gol, istina iskosa sa desne strane, ali je Kurtoa nogom zaustavio njegov udarac.

Nije se dugo igralo u drugom poluvremenu, kada je Francuska stigla do vođstva. U 51. minutu Grizman je izveo korner, Umtiti bio najviši u skoku kod prve stative i savladao Kurtou.

Pet minuta poslije gola, Francuska je mogla da poveća prednost. Mbape je spektakularno petom doturio loptu do Žirua, ali je centarfor “trikolora” malo sporije reagovao i njegov udarac je izblokiran.

Belgija je brzo izašla iz nokdauna i krenula svim silama u napad. U 65. minutu Felaini je opasno zaprijetio glavom poslije centaršuta Mertensa, ali je lopta otišla pored stative u gol aut.

Napadali su “crveni đavoli”, ali su im nedostajala prava rješenja u završnici. Jedno takvo vi]eli smo u 81. minutu kada je Vitsel snažno šutirao sa 25 metara, ali je Ljoris još jednom potvrdio svoj kvalitet.

Do kraja utakmice Belgija nije uspjela da učini ništa konkretno, a Francuzi su propustili dvije prilike preko Grizmana i Tolisoa da pobjedu učine ubedljivijom.

Francuska u finalu Svjetskog prvenstva čeka pobjednika drugog polufinalnog duela između Hrvatske i Engleske.