Zakanji u 98. šokirao Hrvate, Španija eliminisala Albaniju

0

Italija je osigurala prolazak u nokaut fazu UEFA Euro 2024 u nevjerovatnim okolnostima, postigavši izjednačujući gol u sudijskoj nadoknadi za dramatični remi 1-1 protiv Hrvatske, čime su peti put zaredom izborili nastup u nokaut fazi na Evropskim prvenstvima.

Znajući da im samo pobjeda može održati nade za plasman u top dva, Hrvatska je krenula ofanzivno u potrazi za ranim golom. Skoro su došli do njega već u petoj minuti kada je Sučićev udarac s ivice šesnaesterca Gianluigi Donnarumma skrenuo u sigurnost izvrsnom odbranom. Ali uprkos ranom pritisku Hrvatske, njihove defanzivne slabosti gotovo su bile otkrivene sredinom prvog poluvremena, no Mateo Retegui je glavom poslao loptu iz blizine pored gola nakon centaršuta Riccarda Calafiorija.

Italija je najbolje prijetila preko ubačaja u kazneni prostor, kao kada je Nicolò Barella savršeno pronašao nezaštićenog Alessandra Bastonija koji je glavom šutirao sa šest metara, ali je Dominik Livaković sjajno odbranio i loptu skrenuo preko prečke. Ta odbrana se pokazala ključnom nakon pauze, jer je Hrvatska ovog puta nagrađena penalom zbog igranja rukom Davidea Frattesija. Veteran Luka Modrić je izveo penal, ali njegov prilično slab udarac Donnarumma je odbranio.

Njihov duel nastavljen je nekoliko sekundi kasnije, a ovog puta je Modrić izašao kao pobjednik, zabivši loptu u rašlje i postavši najstariji strijelac u istoriji Evropskih prvenstava nakon što je Donnarumma prvobitno sjajno odbranio udarac Andreja Kramarića. Bez sačuvane mreže u posljednjih devet uzastopnih utakmica na Evropskim prvenstvima, Italiji je bilo teško zadržati rezultat, a gotovo su primili gol odmah nakon toga kada je Bastoni glavom šutirao preko gola iz blizine.

Niz promjena u italijanskoj ekipi izgledao je kao da je usporio njihov momentum, ali u posljednjim sekundama, jedan od zamjena, Mattia Zaccagni, postigao je prelijep gol za izjednačenje, razočaravši Hrvatsku i osiguravši Italiji prolazak u nokaut fazu. Hrvatska sada mora čekati da vidi da li će im dva osvojena boda biti dovoljna za prolaz kao najbolji trećeplasirani tim. Italija nema šta da čeka – već znaju da će se u osmini finala suočiti sa Švajcarskom, utakmica koja otvara nokaut fazu 29. juna.

Španija eliminisala Albaniju i osigurala savršen grupni učinak na Euro 2024

Dvadesti internacionalni gol Ferrana Torresa vodio je Španiju do 100% učinka u grupi na velikom turniru prvi put nakon 16 godina, pobjedom 1-0 nad Albanijom u Düsseldorfu, čime su crveno-crni eliminisani sa UEFA Euro 2024.

Selektor Španije, Luis de la Fuente, napravio je nekoliko izmjena za ovaj meč jer je njegova ekipa već osigurala prolazak u nokaut fazu kao pobjednik Grupe B, s tim da je samo Aymeric Laporte ostao u startnoj postavi nakon pobjede 1-0 nad Italijom koja je osigurala prolaz u osminu finala. S obzirom na svoju neizvjesnu situaciju u grupi, Albanija je započela sa puno odlučnosti, kao i kada su postizali golove u prvih 15 minuta protiv Italije i Hrvatske na ovom turniru. Međutim, njihovi protivnici su prvi uputili udarac ka golu kada je Mikel Merino glavom šutirao, a Thomas Strakosha odbio loptu. Nakon što je Joselu imao svoju priliku glavom koja je prošla pored gola, La Roja je povela u 13. minuti. Laporteov precizan pas kroz sredinu pronašao je Danija Olma, koji je savršeno asistirao Torresu za gol.

Od tog trenutka Španija je uglavnom kontrolisala utakmicu, a David Raya je bio stvarno testiran samo jednom prije pauze kada je morao da interveniše kod udarca Kristjana Asllanija. Odmah nakon poluvremena, moglo je biti 2-0 kada je Álex Grimaldo centrirao, a Joselu spektakularno šutirao, ali je lopta prošla pored gola iz Strakoshaove perspektive. Oko 60. minute, selektor Albanije Sylvinho konačno je napravio prvu izmjenu uvođenjem Armando Broje umjesto Rey Mana, a igrač Chelseaja je trebao izjednačiti ubrzo nakon toga, ali je Raya uspio odbraniti njegov udarac iz blizine. Navijači Albanije, ohrabreni tom prilikom, pojačali su buku na stadionu Merkur Spiel-Arena, ali njihov tim nije uspio dovoljno izgraditi na toj prilici, a Arbër Hoxha je promašio dobru šansu prije nego što je kasni pokušaj Broje uhvatio Raya.

Ova pobjeda znači da Španija čeka da sazna identitet svog protivnika u osmini finala. S druge strane, Albanija ide kući.