Belgijanci u polufinalu, Mažić ispratio Brazil sa Mundijala! [VIDEO]

0

Brazil – Belgija 1:2 (0:2)
Renato Augusto 76’ – Fernandinjo 13′(ag), De Brujne 31’

”Boginja” ostaje u Evropi! To je postalo jasno posle ispadanja posljednje neevropske ekipe sa Mundija, selekcije Brazila, koja je poražena od Belgije 2:1.

U polufinalu će igrati četiri reprezentacije sa Starog kontinenta. Jedan polufinalni par je poznat, činiće ga Francuska i Belgija, dok ćemo drugi saznati u subotu, ali su u tom dijelu žrijeba sve evropske selekcije.

Belgija je do pobjede stigla zahvaljujući boljoj igri i vođstvu od 2:0 posle prvih 45 minuta, i tako je selekcija koju predvodi Roberto Martinez uspjela da 24. put uzastopno ostane neporažena.

Sa pravom se mnogo očekivalo od ove utakmice. U meču koji su mnogo nazivali finalom pre finala, nije bilo klasičnog ispitivanja snaga, već su oba rivala od prvog zvižduka srpskog sudije Milorada Mažića, krenula silovito ka golu protivnika.

Kada se tako igra, neminovno je da prilika bude sijaset na obije strane. Prvu ozbiljnu imao je Brazil poslije kornera, kada se Tijago Silva našao na tri metra od gola, ali nije zahvatio loptu na pravi način i ona se od nejgove noge odbila u stativu. Kurtoa je imao mnogo sreće u 8. minutu. Novi korner za ”karioke”, ovog puta sa suprotne strane, opet je predstavljao veliku opasnost po Belgijance. Lopta je prošetala kroz kazneni prostor i stigla do Paulinja koji nije uspio da je pošalje u mrežu.

Naravno da su ”crveni đavoli” to kaznili. Igrao se 13. minut, poslije kornera, koji je izveo Čadli, Kompani nije zahvatio loptu, ali je prevario Fernandinja, pa se ona od njegovog ramena odbila ka golu i iznenadila Alisona, 1:0 za Belgiju, autogol fudbalera koji je dobio šansu umjesto suspendovanog Kazemira.

Gol je dosta uzdrmao Brazilce, ali su oni nastavili da kidišu ka mreži Kurtoe, ostavljajući mnogo prostora na svojoj polovini za fenomenalnog Azara i snažnog Lukakua. Marselo je dobro šutirao posle driblinga, ali je Kurtoa bio siguran, dok je njegov dobar centaršut, u posljednjem momentu u polje izbacio Vertongen. U nekoliko navrata ”sijevnula” je kontra Belgije, odbrana Brazila bila je matirana, ali su se nekako uvijek u završnici Belgijanci ušeprtljali, pa je šansa propala.

Iz jednog takvog, Lukaku je donio loptu do kazennog prostora, Kevin De Brujne ju je prihvatio, a kada je bio na 16 metara od Alisona uslijedio je silovit udarac u desni ugao, van domašaja ruku brazilskog golamna, 2:0 za Belgiju u 31. minutu, kakav šok za Brazil!

Do poluvremena bilo je još uzbuđenja, odličan udarac Kutinja sa dvadesetak metara koji je Kurtoa zaustavio, pa onda akrobatski udarac petom Kompanija nakon kornera, koji nije iznenadio Alisona, ali i solidno izveden slobodni udarac De Brujnea, koji je išao pod prečku, ali za Alisona nije bilo problema.

Opet je Belgija zaprijetila iz kontre u 49. minutu, Lukaku je dobio loptu od De Brujnea, ali nije uspio da prođe pored Mirande. Imao je i Brazil svoju priliku na početku drugog dijela, opet je Marselo uradio veliki posao, ubacio je oštru loptu, ali je rezervista Firmino uspio samo da je zakači vrhom kopačke, ne i da je pošalje u mrežu. Još bolju priliku imao je Paulinjo u 54. minutu, dobio je duele sa defanzivcima, ali mu je lopta malo pobjegla i nije uspio da je pošalje ispod istrčalog Kurtoe.

Dva puta su Brazilci pokuašli da iznude jedanaesterac, prvo je pao, naravno, Nejmar, ali Mažić nije nasio na to, a kasnije je Komapni bio u duelu sa Gabrijelom Žezusom, poslije odličnog prodora mladog napadača, to je već bila sumnjivija situacija, ali je srpski arbitar, u saradnji sa sudijama iz kontrolne sobe, odlučio da penala- nema!

”Karioke” su zaigrale mnogo ofanzivnije, jer realno, nisu ni imale šta da čekaju. Lopta je bila uglavnom ispred kaznenog prostora Belgije, ali je svaka greška u dodavanju mogla biti skupo plaćena. Tako je bilo u 61. minutu, Čadli je pokrenuo kontru, de Brujne nastavio, a Azar završio udarcem tik pored stative Alisonovog gola. Odmah su odgovorili Brazilci, Daglas Kosta je tukao sa desne strane, ali se ponovo istakao Kurtoa.

Vremena za Brazil bilo je sve manje, Belgijanci su igrali sve opreznije, koncentrišući se na odbranu svog gola, a mnogo manje su razmišljali o Alisonovoj mreži. Kružili su fudbaleri u žutim dresovima oko njihovog kaznenog prostora, ali je bilo sve manje udaraca ka golu Kurtoe. U 75. minutu je Daglas Kosta napravio odličan prodor, šutirao iz dosta teške situacije, Kurtoa je odbio loptu, a Brazil nije iskoristio ovu polupriliku.

Ipak, samo minut kasnije, igrač koji samo što je ušao u igru, Renato Augusto, donosi nadu Brazilu. Loptu u šesnaesterac je ubacio Kutinjo, Renato Augusto je nadvisio sve u skoku i pogodio donji lijevi ugao gola, koji je do tad, odlično branio Kurtoa, 2:1 ima 15 minuta nade za ”karioke”.

I drugi rezervista, Firmino, bio je u šansi, dva minuta poslije gola, ali je prebacio gol Belgije, nakon šuta iz okreta. Ako to nije bila šansa iz kategorije stoprocentnih, ona iz 80. minuta, svakako, jeste. Opet je Renato Augusto došao do kaznenog prostora, šutirao, potpuno neometan, ali je lopta za par santimetara prošla pored desne stative gola Belgije. Ogromna prilika za poravnanje.

I ona iz 84. minuta može se svrstati u grupu idealnih šansi. Nejmar je napravio sve što je trebalo na lijevoj strani, u pravom trenutku vratio za Kutinja, ali se fudbaler Barse obrukao, poslavši loptu daleko od gola. Kao da su Belgijanci naglo popustili u samom finišu i izgledalo je da Brazil može do drugog gola. Još jednom je Nejmar tražio penal, ali sa istih uspjehom kod Mažića, kao i prethodni put. Posljednju veliku šansu imao je ponovo Nejmar, odlično je tukao pod preču, ali je Kurtoa panterski reagovao i loptu izbacio u korner.

Ostalo je malo vremena, ”crveni đavoli” su ljubomorno čuvali prednost koju su stekli u prvih 45 minuta i uspjeli su da je sačuvaju, zakazavši polufinalni duel sa Francuzima.