BRAVO, BRAVO, BRAVO HRVATI – Pala je Engleska

0

Hrvatska – Engleska 2:1 (1:1,0:1)
Perišić 68’, Mandžukić 109’ – Tripije 5’

Ova generacija hrvatskih fudbalera nadvisila je i onu legendarnu iz 1998. godine koja je igra u polufinalu Mundijala u Francuskoj, jer se, po prvi put u istoriji, plasirala u finale!
I treći put uzastopno u eliminacionoj fazi Hrvati su igrali produžetke, ali za razliku od duela sa Danskom i Rusijom, sada su do trijumfa došli prije izvođenja jedanaesteraca, golom Marija Mandžukića u 109. minutu.

Početak nije obećavao da ćemo vidjeti rani gol. Međutim, upravo se to dogodilo. Dele Ali je krenuo ka kaznenom prostoru Hrvatske, Luka Modrić ga je pomalo neoprezno srušio nadomak linije šesnaesterca, pa su Englezi došli do prilike.

Loptu je namjestio fudbaler Totenhema Tripije i poslao je preko živog zida u lijevi gornji ugao Subašićevog gola, 1:0 za ”Gordi Albion” već u 5. minutu.

Primljeni gol potpuno je poremetio igru Hrvatske, svi planovi selektora Zlatka Dalića pali su u vodu, a njegovi fudbaleri nisu uspijevali da se prestroje u hodu, pa su sve pokušaje napada engleski defanzivci lako zaustavljali. U 14. minutu, poslije kornera za Englesku, odlično je skočio gorostasni Megvajer, zahvatio loptu glavom, ali ju je poslao pored gola. Tek u 19. minutu prvi, kakav takav, pokušaj Hrvata, Ivan Perišić se odlučio na udarac sa 25 metara, nije bilo potrebe da Pikford interveniše.

Jedna od najzanimljivijih situacija zbila se posle pola sata igre. Hari Kejn je izašao sam ispred Subašića, ovaj je odbranio njegov udarac, ali je odbijenu loptu najbolji strijelac Mundijala pokušao da ugura u praznu mrežu, međutim, pogodio je stativu. tek po završetku akcije pomoćni sudija je mahao zastavicom i signalizirao ofsajd, ali se čini da ga nije bilo.

Dva minuta poslije te prilike, Hrvati su dugo gradili akciju, pojavio se u igri i Luka Modrić, totalno nezapažen do tada, uposlio je Perišića, a ovaj je šutirao pravo u Pikforda. Do poluvremena zabilježili smo dobru priliku za Lingarda, on je pokušao da plasira loptu u mrežu sa ivice šesnaesterca, ali nije bio dovoljno precizan.

Dobrih deset minuta u nastavku golmani obije ekipe nisu imali nikakvu potrebu da učestvuju u utakmici, tek tada su Englezi organizovali nešto ozbiljniji napad, Lingard je šutirao, a Lovren uklizao u pravom trenutku i izblokirao. Nešto kasnije je lopta sa desne strane ubačena ka Kejnu, ali je odlični Lovren još jednom bio brži i spretniji. I naredna poluprilika ukazala se Ostrvljanima, Sterling je bio blizu gola, ali je pretjerao sa driblinzima, pa je odbrana ”vatrenih” intervenisala.

Tek u 65. minutu Hrvati su pokazali znake života. Bila je gužva u kaznenom prostoru ”Albiona”, dva puta je pokušavao Perišić, ali je oba puta lopta pogađala defanzivce Engleske. To kao da je bio nagovještaj izjednačenja koje je uslijedilo u 68. minutu. Šime Vrsaljko je dobio mnogo prostora na desnoj strani, uputio odličan centaršut i dok je Voker čekao da mu lopta padne na glavu, Ivan Perišić ju je zahvatio jednim karate udarcem i poslao iza leđa Pikforda, 1:1.

Sada su Englezi bili u nokdaunu, a samo tri minuta docnije Ivan Perišić je mogao da postigne još jedan gol. Bio je u dobroj poziciji, malo iskosa sa lijeve strane, činilo se da Pikfordu nema spasa, ali se ispriječila lijeva stativa, odbijenu loptu je Mandžukić poslao u ruke golmana ”Gordog Albiona”.

Kao da je utakmica tek sada počela. Ekipe su se otvorile i krenule ka golu rivala, Englezi su imali narednu šansu, Lingard je promašio gol iz dobre situacije, a nešto kasnije je Henderson tukao izuzetno neprecizno. U 80. minutu umalo da Englezi dovedu svog golmana u bezizlaznu situaciju, ali se ovaj ipak snašao i ispucao loptu. Sjajnu akciju Hrvatske nije golom završio Mandžukić u 83. minutu, šutirao je posle dobrog prijema, ali je Pikford bio odlično postavljen. Minut kasnije prilika za Perišića, posle lošeg istrčavanja Pikforda, a lopta koju je uputio preleće prečku praznog gola.

Posljednju šansu imali su Englezi u 92. minutu, Tripije je poslao centaršut iz ”slobodnjaka” sa desne strane, lopta je stigla do Kejna, ali je on nije zahvatio na željeni način, Hrvatska i Engleska će morati u produžetke.

Velika borba nastavljena je i u prvom produžetku, timovi su teško stvarali prilike, pošto su u dobrani igrali nešto opreznije i jedni i drugi. Najbliži golu bili su Englezi u 98. minutu, ponovo posle prekida. Izveden je korner sa desne strane, Stouns je sve nadvisio u skoku i loptu uputio ka golu, Subašić je samo pogledom pratio njen let, a na gol crti je iznikao Vrsaljko i glavom je izbio u polje, mnogo sreće za ”vatrene”. Ali fenomenalnu šansu imali su i Hrvati u posljednjim sekundama prvog nastavka. Stigao je do lopte prije Pikforda, nakon ubacivanja s lijeve strane, uspio da šutira, ali joj je golman Engleske zatvorio put ka mreži.

Prva šansa u drugih 15 minuta za Hrvate, snažan šut Brozovića fijuknuo je preko prečke gola Engleske. A onda još jednom se Hrvati podižu poput Feniksa. Pivarićev centaršut je loše ispucan, loptu je glavom u peterac vratio Perišić, a Mandžukić izmakao pažnji uspavanog Stounsa i savladao Pikforda, 2:1 za ”vatrene” u 109. minutu.

Engelzi su morali da odigraju posljednjih pet, šest minuta sa čovjekom manje jer se Tripije povredio, a Sautgejt je izvršio sve izmjene. To umalo da iskoristi Brozović već u narednom napadu, ali je tukao pravo u Pikforda. Očajnički su Ostrvljani pokušavali da dođu do prilike da ubace loptu u kazneni prostor Hrvatske, ali su Hrvati mogli posle kontre sve da riješe, ali je Kramarić bio sebičan i loše je šutirao.

Posljednji pokušaj Engleza da dođu do izjednačenja, nakon ubacivanja Rašforda, spriječio je Lovren i sudija Čakir je nakon toga označio kraj ove dramatične utakmice.