Dijego Kosta rođen pod srećnom zvijezdom, Iranci hrabro poginuli [VIDEO]

0

Iran – Španija 0:1 (0:0)
Dijego Kosta 54’

Mada su mnogi očekivali igru mačke i miša u duelu Španije i Irana, nije bilo tako. ”Furija” jeste slavila pobjedu, ali je do nje stigla teškom mukom i uz obilatu pomoć fortune, pogotovo kod gola odluke.

Iran je srećno pobijedio Maroko, ali je danas pružio znatno zreliju partiju i u dobrom dijelu meča bio potpuno ravnopravan rival jednom od favorita na Mundijalu. Njihove šanse za plasman u drugi krug još postoje, ali im je potrebna pobjeda nad evropskim prvakom Portugalom u trećem kolu.

Inicijativa je, po očekivanju, bila na strani Španije, ali su Iranci dosta lako izlazili na kraj sa njihovim atacima, pa ”crvena furija” nije uspjela da uputi udarac u okvir gola više od 20 minuta. Na drugoj strani imali su Iranci jedan pokušaj, šutirao je Karim Ansarifard sa 20 metara, ali nije bilo opasnosti po Davida de Heu.

Od polovine prvog dijela Španija dodaje gas i sve češće se igra odvija ispred šesnaesterca azijske selekcije. U 25. minutu dosuđen je slobodan udarac na nekih dvadesetak metara od gola Irana, David Silva je tukao, ali je dobro postavljeni Beiranvand uhvatio loptu. Lijepu akciju izveli su Isko i Injesta u 30. minutu, Iranci su intervenisali, a u nastavku akcije David Silva je makazicama prebacio prečku.

Pritisak Španaca je bio sve veći, pa Persijanci nikako nisu uspijevali da zadrže loptu u svom posjedu ni nekoliko sekundi, pa su je uglavnom ispucavali daleko u polje. Ipak, finiš poluvremena protekao je u igri na sredini terena, pošto su se Iranci malo oslobodili, pa čak i nekoliko puta ušli u kazneni prostor Španije. Na kraju poluvremena Španija je imala, možda i najbolju priliku, David Silva je u sudijskoj nadoknadi bio u povoljnoj situaciji, ali su defanzivci Irana dobrom intervencijom uspjeli da izblokiraju udarac i pošalju loptu u korner.

Izgleda da su Španci shvatili da je đavo odnio šalu i krenuli su mnogo agilnije od početka drugog poluvremena. U jednoj akciji imali su dvije dobre prilike u 50. minutu. Prvo je na ubačenu loptu zakasnio Pike, a onda je udarac Busketsa sa ivice kaznenog prostora Beirananvand kratko odbio, ali je bio brži i od Dijega Koste koji ga je faulirao.

Opasni napadi su se nastavli, sljedeću šansu imao je Isko koji je prebacio gol Irana. A onda umalo hladan tuš za ”crvenu furiju”. U 52. minutu lopta je iz auta ubačena u peterac Španije, odbijenu loptu je Ansarifard topovski uputio ka golu, većina gledalaca je mislila da je ona završila u mreži Davida De Hee, ali je ona zatresla samo njen spoljni dio.

Naravno, kako to obično biva, kazna je uslijedila u roku od odmah. Lopta je ubačena u šesnaesterac Irana, Dijego Kosta je kranuo na nju, pokušao je da interveniše jedan defanzivac Irana, ali je pogodio Kostu u nogu, a lopta se odbila u mrežu iznenađenog Alireze Beiranvanda, 1:0 za Španiju u 54. minutu.

Znatno dinamičnije drugo poluvrijeme nastavilo se ofanzivnom igrom sa obije strane. Red je bio na Iran, dobar centaršut sa desne strane glavom je zahvatio Taremi, ali je trzaj bio preslab i lopta se otkotrljala pored stative.

Kakvi su srećnici bili Španci u 63. minutu. Iranci su odlično izveli prekid, u gužvi se najbolje snašao Ezatolahi i ubacio je loptu u mrežu, uslijedila je velika radost fudbalera u crvenim dresovima, međutim, zastavica pomoćnog sudije bila je visoko podignuta, pa je glavni arbitar Andres Kunja zatražio asistenciju kontrolne sobe, odakle mu je stigla sugestija da je odluka o poništenju gola isravna, a u nedozvoljenoj poziciji bio je upravo strijelac Said Ezatolahi.

U 70. minutu Španija je dobro izvela korner, lopta je stigla gotovo na gol liniju, gdje je požrtvovani Rezajan uspio tijelom da je zaustavi, primivši pritom nekoliko udaraca od napadača španskog tima. Nisu ni hrabri Iranci odustajali, izveli su opsanu akciju u 75. minutu, a na dobro ubacivanje sa lijeve strane za malo je zakasnio Taremi. Jedan slobodan udarac imali su Španci, a Iran je propustio još jednu sjajnu šansu, Amiri je proturio loptu kroz noge Pikeu, uslijedio je odličan centaršut na koji je u punom trku naletio Taremi, ali je lopta za malo bila previsoka i uspio je samo da je pošalje preko prečke, da je išla u okvir gola, De Hea ne bi imao šanse, jer je napadač Irana bio udaljen pet metara od gola.

Meč je polako ulazio u sam finiš, pa ni Španci više nisu željeli da se kockaju i odlučili su da mirnom igrom sačuvaju teško stečenu minimalnu prednost.