Hrvati se namučili i na kraju srećno došli do 1/4 finala (VIDEO)

0
Hrvatska – Danska 1:1 (1:1) pen. 2:3
M. Jorgensen 1’ – Mandžukić 4’
Reprezentacija Hrvatske igraće u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva nakon što je posle izvođenja jedanaesteraca eliminisala Dansku.
Junak je bio golman Danijel Subašić koji je obranio tri penala i tako anulirao promašeni jedanaesterac Luke Modrića pet minuta prije kraja drugog produžetka.
Poslije uraganskog početka gledali smo slabu utakmicu, sve do 115. minuta, kada je Luka Modrić propustio da realizuje jedanaesterac, i tako navijače obije ekipe poštedi nervnog sloma, koji je zagarantovan nakon izvođenja penala, pogotovo ovakvih kakve smo vidjeli u Nižnjem Novgorodu. Hrvatska ide u četvrtfinale, a tamo će se ukrstiti sa domaćinom Rusijom, pa komšije imaju velike izglede da se nađu i u polufinalu Mundijala, što bi bio ponovljen uspjeh iz one 1998. godine.

Bio je to sigurno najuzbudljiviji početak jedne utakmice dosad na Mundijalu. Tek je isticao prvi minut, kada je lopta iz auta bačena pred peterac Hrvata, tamo je malo petljao Dilejni, zatim ju je nekako zahvatio Matijas Jorgensen a ona je, na opšte iznenađenje, prevarila Subašića i od njega se odbila u stativu, pa u mrežu, 1:0 za Dansku.

Radost Danaca nije trajala dugo. Odličan prodor Rebića, nastavio je Rakitić, činilo se da će Kjer lako intervenisati, ali je on napucao u glavu Kristensena, od koga se lopta odbila srećnom Mandžukiću, kome nije bilo teško sa sa tri metra savlada Šmajhela, 1:1 u četvrtom minutu. Kakav start meča!

Logično je bilo da poslije šokantnog početka, u kome su obije ekipe primile prvi gol iz igre tek u četvrtoj utakmici na Mundijalu, i jedni i drugi malo stanu na loptu, presaberu se i smisle strategiju za nastavak. Hrvatska je imala odličnu priliku iz slobodnog udarca sa ivice kaznenog prostora, malo iskosa sa desne strane u 12. minutu, posle prekršaja Jorgensena. Šutirao je Perišić, ali je živi zid Danaca odradio odličan posao.

U drugoj polovini poluvremena prvo su Danci mogli opet da povedu, odličan pas dobio je Brajtvajt ali je, u trenutku kada mu je Subašić pošao u susret, loše zahvatio loptu, pa je golman Hrvatske uspio da odbrani. Sve se to dogodilo u 27. minutu, a dva minuta kasnije mogli su “vatreni” do vođstva. Odlično je tukao Rakitić, ali je Šmajhel bio oprezan. U nastavku akcije Perišić je mogao da postigne gol, ali je prebacio prečku.

Bolje su igrali Hrvati u tim trenucima, kontrolisali su loptu, a često su boravili ispred kaznenog prostora rivala. Posle jednog slobodnog udarca Lovren je skočio, činilo se da lopta ide u mrežu, ali je ona prošla pored stative. Posljednje uzbuđenje u prvih 45 minuta viđeno je u šesnaestercu Hrvatske, Eriksen je uputio nešto između šuta i centaršuta, a lopta je pogodila rogalj Subašićevog gola i otišla u gol aut.

Na prvu priliku u drugom poluvremenu čekali smo do 56. minuta. Tada su Danci izveli brz napad, odbijenu loptu u kaznenom prostoru pokupio je Brajtvajt, ali mu je lopta prešla preko noge u pokušaju šuta. Nekoliko minuta kasnije i Tomas Dilejni je pokušao solo prodorom, ali nije izborio ni korner za svoj tim. Opet je prilika bila za Dance, igrao se 72. minutu. Nezgodni Poulsen dodao je do Nikolaja Jorgensena, a ovaj je tuako iz okreta, međutim, pravo u Subašića. Činilo se da su drugom golu bliži Danci, mada je Hrvatska imala više loptu u nogama.

Kako se bližio finiš, rivali su sve manje rizikovali. Čekala se greška protivnika ne bi li se nešto više učinilo u napadu, a do tada se pažnja obraćala na svoju mrežu. Prvu ozbiljnu akciju Hrvati su izveli u 77. minutu, a ona je završena nepreciznim udarcem Modrića sa dvadesetak metara. Samo minut kasnije šut je oprobao i Rebić, bio je precizniji, ali je odlično postavljen bio Kasper Šmajhel.

Možda su Hrvati osjetili svoju šansu u sam smiraj regularnog toka, novu dobru akciju izveli su u 85. minutu, Pivarić je centrirao sa lijeve strane, Perišić glavom zahvatio loptu, ali je prebacio prečku. Minut kasnije minijatura Rebića na desnoj strani, nekoliko driblinga, pa ubačena lopta na koju je natrčao Pivarić, ali je Hrvatska dobila samo korner. Na drugoj strani pokušao je Šene, loše i neprecizno. Umalo da produžetke spriječi Ivan Rakitić u drugom minutu sudijske nadoknade, kada je opalio sa dvedeset metara, a lopta je završila pored stative Šmajhelovog gola. Posljednji pokušaj, dosta inteligentan, imao je Martin Brajtvajt posle kornera, šutirao je lukavo, posle odbije lopte i za malo promašio gol, pa se otišlo u produžetke.

U 95. minutu prvo uzbuđenje u produžecima, Knudsen je bio blizu gola, prodirao uz gol aut liniju, ali je izborio samo korner za svoju selekciju. U tim trenucima grčevito su se Hrvati branili od ubacivanja, što iz auta, što iz kornera, u njihov peterac. Odlično se snašao Šene u 99. minutu, izbacio je driblingom Kovačića, a onda plasirao loptu u ugao Subašićevog gola, međutim, nije imao sreće da pogodi okvir. I Hrvati su imali jednu šansu, Modrić je izbacio Kramarića, a ovaj umalo iz mrtvog ugla iznenadio Šmajhela.

Rezervista Pione Sisto je bio blizu toga da postane junak u 108. minutu, odlično se okrenuo i solidno šutirao, ali je lopta za oko pola metra otišla pored stative. Sva dramatika koja je izostala u prethodnom dijelu susreta, u punoj mjeri je nadoknađena u 115. minutu. Modrić je sjano izbacio rebića, ovaj je predriblao i golmana Šmajhela i kada se spremao da loptu gurne u praznu mrežu, s leđa je startovao Matijas Jorgensen i onemogućio ga u tome. Penal za Hrvatsku i samo žuti karton za štopera Danske od sudije Nestora Pitane iz Argentine.

Loptu je na bijelu tačku namjestio Luka Modrić, ali je Kasper Šmajhel prozreo njegovu nameru i uhvatio mu gotovo živu loptu. Šta je propustio fudbaler Reala! Uslijedili su penali, koji su odlučili ko će na Rusiju u četvrtfinalu. Penali su pripali Hrvatima, mada su obojica golmana činila čuda, Subašić je zaustavio tri penala, a Kasper Šmajhel još dva.