Majstorija Kvarežme, maler Irana, Ronaldo promašio penal! [VIDEO]

0
Iran – Portugal 1:1 (0:1)
Ansarifard 90+3′(p) – Kvarežma 45’

Portugal je izborio plasman u osminu finala, kako se i očekivalo, ali posle prave drame u meču sa Iranom, što je malo ko mogao da pretpostavi.

Hrabra selekcija iz Azije trebala je da trijumfuje protiv evropskog prvaka da bi otišla dalje, a umalo da to i učini, pošto je Taremi propustio veliku šansu u 94. minutu, a samo minut ranije Ansarifard je izjednačio sa bijele tačke. Kristijano Ronaldo nije postigao gol, a uspio je da promaši jedanaesterac, tačnije, šut mu je odbranio golman Irana Beiranvand.

Nikog neće iznenaditi podatak da je prvi ozbiljniji atak ka jednom od golaman imao Kristijano Ronaldo. On je, posle solo prodora, šutirao snažno sa desetak metara iskosa, ali je golman Irana bio dobro postavljen. Bio je to prvi udarac Ronalda u okvir gola na šampionatu, a da nije zatresao mrežu. Iranci su uzvratili udarcem Mehdija Taremija, ali nedovoljno preciznim. Imao je Kristijano Ronaldo i, za njega, odličnu šansu iz slobodnog udarca iskosa sa desne strane, ali je živi zid odradio svoj posao, a nešto kasnije i Pepe je pokušao glavom, bez uspjeha.

Slijedi period igre, sredinom poluvremena, koji je pripao Persijancima. Taremi je izveo slobodan udarac, Said Ezatolahi je posle ubačene lopte u 34. minutu odlično skočio i tukao glavom, međutim, Rui Patrisio je odlično bio postavljen i lopta mu je završila u rukuma. Pet minuta prije poluvremena, pomalo nervozni, Ronaldo opalio je sa 30 metara, ali se Alireza Beiranvand nije dao iznenaditi.

Portugal je poveo u trenucima kada su se ekipe spremale da odu na odmor. Andre Silva i Kvarežma su odigrali dupli pas, a napadač Bešiktaša je na majstorski način, spoljnim dijelom kopačke pogodio sam gornji desni ugao gola Irana, 1:0 za evropske prvake u 45. minutu, jedan od najljepših golova do sada na Mundijalu.

Posle pet minuta igre u drugom poluvremenu na Kristijana Ronalda je u kaznenom prostoru naletio Ezatolahi, sudija Enrike Kaseres iz Paragvaja je u prvi mah pokazao da se igra nastavi, ali je nakon poziva iz kontrolne sobe, pregledao snimak i pokazao na bijelu tačku.

Naravno da je najbolji fudbaler svijeta izveo najstrožiju kaznu, ali je ovaj put pobjednik bio čuvar mreže Irana. Bejravan je umalo uhvatio živu loptu, Iran je i dalje u igri.

Ovaj detalj kao da je ulio dodatnu snagu i hrabrost azijskoj selekciji, krenuli su mnogo otresitije ka golu Portugala, često su ulazili u kazneni prostor Rui Patrisija, a jednom je Pepe u poslednjem trenutku izbacio loptu u korner ispred Azmuna. Poslije desetak minuta igre bez prilika, opet je Iran mogao do izjednačenja, glavom je šutirao Saman Godos, a lopta je za nekoliko santimetara otišla pored stative u 72. minutu. Pokušao je i Ronaldo da izvadi fleke, dva minuta nakon toga, jako je tukao, ali i dosta neprecizno.

Još jednom je sudija iz Paragvaja gledao ponovljeni snimak, ovog puta u 83. minutu i to zbog udaranja Puraligandžija od strane Ronalda bez lopte. Na kraju je napadač Portugala dobio žuti karton.

Igrao se prvi minut ogromne nadoknade vremena, kada je VAR još jednom pozvan u pomoć. Rukom je u svom šesnaestercu igrao neko od Portugalaca, pa je poslije gledanja snimka Kaseres dosudio još jedan penal.

Karim Ansarifard je, za razliku od Ronalda, bio precizan, pa su Iranci izjednačili, ali je već bio 93. minut.

Samo minut kasnije Iran je imao kolosalnu šansu za prolaz u nokaut fazu, lopta se odbila do Mehdija Taremija koji je bio sam ispred golmana Portugala, malo iskosa, ali mu je lopta prešla preko noge i pogodio je samo spoljni dio mreži, čime je poslednja nada hrabrih Perijanaca otišla u nepovrat.