Pali svjetski šampioni!

0

Prvu senzaciju na Mundijalu priredili su Meksikanci koji su u Moskvi savladali aktuelnog svjetskog prvaka Njemačku u prvom kolu grupe F 1:0. Gol odluke postigao je Lozano.

Prvih 45 minuta ovog duela su nešto najbolje što fudbal može da pruži, ređale su se šanse na obije strane, a meksikanci su bili bolji i to krunisali, ispostaviće se, pobjedonosnim golom. U nastavku se igrala ”viktorija” pred golom Očoe, ali su čvrsti Meksikanci odoljeli i po prvi put na Mundijalima savladali Njemce, tek iz šestog pokušaja.

Od prvog napada bilo je jasno da ćemo prisustvovati fantastičnom meču. Tada je Lozao bio u šansi, na dodavanje Vele, ali je požrtvovani Boateng uspeo da blokira udarac. Njemci su uzvratili u trećem minutu, udarac Vernera, iskosa sa desne strane, prošao je pored stative. Na šut se odlučio i Humels u 7. minutu, ali je tukao pravo u dobro postavljenog Očou.

Nije bio opasnosti po povratnika na njemački gol, Manuela Nojera, nakon ”slobodnjaka” Lajuna, a odlični čuvar mreže svjetskog prvaka zaustavio je udarac Erere sa 25 metara. Još jednom su ”sombrerosi” zaprijetili u 14. minutu, Moreno je zahvatio loptu glavom, a Nojer je uspio da uhvati nimalo lak pokušaj. Sreća za Meksikance na drugoj strani kada Salsedo umalo da postigne autogol, kada se lopta odbila od njegove noge i prošla tik pored stative.

Uslijedile su šanse Čičarita na jednoj strani i Verera na drugoj. Omaleni Meksikanac je oklijevao, a napadač ”pancera” dobro šutirao iz okreta, ali opet je odlično bio postavljen Očoa. Bolje sreće nisu bili ni Kros za Njemce, odnosno Lajun za Meksikance, pošto su sjajni golmani izlazili kao pobjednici. Lijepu i brzu kontra akciju Meksika, ono što ih je krasilo u prvih 45 minuta, mnogao je golom da okonča Lajun, ali je kasnio za korak.

Posle sljedeće kontre ”sombrerosi” su zasluženo došli u vođstvo. Čičarito je odlično odigrao na sredini, u pravom trenutku pronašao Lozana, ovaj se oslobodio Ozila i snažno tukao u bliži donji ugao Nojerovog gola, tu ni sjajni njemački golman nije mogao ništa, 1:0 za Meksiko, 35. minutu.

Malo je nedostajalo da Toni Kros izjednači poslije slobodnog udarca tri minuta kasnije. Odlično je šutirao, ali je Očoa zaplivao kroz vazduh i loptu skrenuo u prečku. Međutim, mogao je i Meksiko još jednom da zatrese mrežu ”pancera”, i to u 45 minutu, ali je Velin udarac otišao pored gola.

Zanimljiv detalj zbio se u 65. minutu, Boateng je centrirao, u šesnaestercu se našao Kimih i zahvatio loptu makazicama, bilo je to lijepo za oko, ali je lopta prešla preko prečke. Nastavilo se sa napadima svjetskih prvaka, opet je šutirao Draksler, a zatim i Verner, steže se obruč oko Meksikanaca.

Još jednom je Lajun mogao da iskoristi mnogo prostora u njemačkoj odbrani, uputio je snažan udarac koji je fijuknuo pored stative. Udarac Krosa lako je zaustavio Očoa, a Gomez je mogao u 87. minutu da napokon donese poravnanje, ali je glavom loptu poslao pored gola.

Posljednju šansu, i to kakvu, imali su Njemci u 89. minutu, poslije gužve i konfuzije u kaznenom prostoru ”sombrerosa”, na šut se odlučio Brand, bio je to sjajan šut, a lopta je očešala stativu i otišla u gol aut.