Veliki bod Švajcarske

0

Brazil i Švajcarska su podijelili bodove u utakmici grupe E, u kojoj je danas Srbija pobijedila Kostariku.

Pomalo iznenađujuće, Švajcarci su bili ti koji su prvi stvorili šansu. U šesnaestercu ”karioka” našao se Džemaili, ali kao da se uplašio prilike i nije na pravi način zahvatio loptu. Brazilci su polako zavladali terenom, ali su tek u 12. minutu stvorili pravu šansu, i to kakvu! Paulinjo je bio sam ispred Zomera, odbrana ”sajdžija” bila je uspavana, ali je vezista Brazila traljavo zahvatio loptu i poslao je pored stative sa samo pet metara udaljenosti.

Prednost petostrukom šampionu svijeta donio je Felipe Kutinjo u 20. minutu. Odbrana Švajcarske je izbacila loptu iz svog šesnaesterca, as Barselone ju je prihvatio na dvadeset metara iskosa na lijevoj strani i uslijedila je divna parabola u sam ugao gola nemoćnog Zomera, a lopta je pritom od stative odbila u mrežu, fenomenalan gol, uz onaj Aleksandra Kolarova, sigurno najljepši u dosadašnjem toku Mundijala.

Neočekivano, Brazilci su posle postignutog gola usporili tempo i prepustili protivniku da ima veći posjed, dok su oni vrebali greške, kako bi preko brzonogih Nejmara i Gabrijela Žezusa još neki put ugrozili Zomera. Mogao je Upravo Gabrijel Žezus, poslije kornera, glavom da postigne drugi gol, ali nije kaznio lošu procjenu Zomera. U sudijskoj nadoknadi Tijago Silva je zahvatio loptu glavom, ali je prebacio gol Švajcaraca.

Ni drugo poluvrijeme izabranici selektora Titea nisu otvorili na pravi način i za to su kažnjeni poslije pet minuta igre. Švajcarci su izborili korner, loptu je na peterac ubacio Šaćiri, a Cuber je glavom poslao iznad ruku Alisona koji je ostao na liniji. Čini se da je reprezentativac Švajcarske odgurnuo svog čuvara prije nego što je zahvatio loptu glavom, 1:1 u 50. minutu.

Opet je desetak minuta trebalo Brazilcima da se priberu i stvore novu priliku. Učinili su to u 59. minutu, a propustio ju je Nejmar, koji je iz povoljne situacije tukao pored stative. kako je vrijeme odmicalo rastao je pritisak ”karioka”, ali su fudbaleri iz zemlje podno Alpa, relativno lako izlazili na kraj sa tim atacima.

Po pravilu, Brazil je stvarao odličnu priliku na deset minuta. Narednu je imao Kutinjo, strijelac jedinog gola, dobro je prihatio loptu u kaznenom prostoru, oslobodio se čuvara, a kad je trebalo da je pošalje u gol, šutirao je daleko od stative i ostavio Zomera bez posla. Odlučile su se i ”sajdžije” na izlet na protivniču polovinu koji je udarcem završio Džemaili. Na drugoj strani u kazenom prostoru Švajcarske pao je Gabrijel Žezus, ali se pištaljka sudije Ramosa nije oglasila. Ličilo je na penal.

Pokušao je Nejmar sa distance u 78. minutu, ali je udarac bio preslab za golmana Švajcarske. Dok je Firmino šutirao iskosa, snažno, ali i neprecizno. Ulazilo se u finiš, Švajcarska je bila sve bliže remiju…  Još dvije odlične prilike propustili su Brazilci do kraja, prvo Firmino glavom, a onda i Miranda koji je za malo promašio gol. Posljednju priliku imali su Brazilci duboko u nadoknadi, ali je Šer spriječio da lopta završi u mreži, pa je meč završen bez pobjednika.

Brazil – Švajcarska 1:1 (1:0)