Porto poslije produžetaka, uz asistenciju VAR-a, eliminisao Romu [VIDEO]

0

Porto – Roma 3:1 (2:1, 1:1)
Soareš 27’, Marega 53’, Teljes 117′(pen) – De Rosi 37’

Porto je izborio plasman u četvrtfinale Lige šampiona poslije uzbudljivog revanš meča protiv Rome, koji je odlučen poslije produžetaka.

Rimljani su u Portugal došli sa prednošću od 2:1 iz prve utakmice osmine finala, ali im to nije bilo dovoljno da uđu u društvo osam najboljih evropskih klubova.

Bio je Porto bolji rival u prvom poluvremenu, imao je inicijativu, imao i vođstvo, ali su nakon prvih 45 minuta zadovoljniji bili Rimljani.

Domaćin je poveo u 27. minutu, strijelac je bio Tikinjo Soareš, ali je najzaslužniji za gol bio Musa Marega. On je dobio duel sa Manolasom na sredini terena i poslije toga stigao da istrči kontranapad i asistira Soarešu kome nije bilo teško da zatrese mrežu.

Deset minuta je Porto imao rezultat koji ga vodi u četvrtfinale Lige šampiona, a onda je Militao naivno startovao na Perotija i skrivio jedanaesterac. De Rosi je sa bijele tačke prevario Kasiljasa i izjednačio na 1:1.

Tek što je počelo drugo poluvrijeme Soareš je imao odličnu priliku da ponovo Porto dovede u vođstvo. Šutirao je glavom sa pet metara, lopta se odbila od zemlju i otišla preko prečke.

Ipak, u 53. minutu portugalski tim je ponovo došao do prednosti. Korona je dobro centrirao, Musa Marega se pravoremeno ubacio iza odbrane Rimljana, izbjegao ofsajd zamku i matirao golmana Olsena.

U 77. minutu je mogao Braimi da obraduje Dragao, ali je poslije sjajnog proigravanja Otavija iz prve šutirao pravo u Olsena. Pet minuta kasnije Pepe je napravio veliku grešku, dao je loptu pravo u noge Perotija, ali je ovaj bio sebičan, odlučio je da šutira i učinio to neprecizno.

Posljednju priliku u regularnom toku imao je Kolarov iz slobodnog udarca sa 25 metara, ali je pogodio živi zid.

U produžecima nije bilo velikih uzbuđenja sve do same završnice.

Edin Džeko je za manje od dva minuta dva puta mogao da obezbijedi Romi plasman u četvrtfinale. U 111. minutu Bosanac se driblingom izborio za poziciju da šutira, ali je bio neprecizan, da bi ubrzo imao još bolju šansu. Ostao je sam ispred Kasiljasa, uspio je da ga prebaci ali je traljavo šutirao, pa je Pepe stigao da izbaci loptu prije nego što je prešla gol liniju.

Roma je odmah kažnjena na drugoj strani. Florenci je povukao Fernanda pred golom “vučice”, sudija Čakir to nije vidio, ali je uslijedila intervencija iz VAR sobe i turski arbitar je poslije odgledanog snimka dosudio penal. Teljes je bio siguran sa 11 metara.

Čakir je još jednom konsultovao VAR do kraja utakmice, ovoga puta poslije kontakta Marege i Šika u kaznenom prostoru portugalskog tima, ali nije odlučio da dosudi penal za Romu, pa promjene rezultata nije bilo.