“Svi putevi vode u Rim”: Italija je šampion Evrope!

0

Italija je šampion Evrope. Tri uzastopno odbranjena penala Donarume donijeli su trofej Italijanima.

Fudbalska reprezentacija Italije je po drugi put u svojoj istoriji osvojila Evropsko prventstvo. Italijani su u velikom finalu savladali Engelsku poslije izvođenja penala.

Nevjerovatan početak utakmice, Englezi su stigli do ranog vođstva i to u drugom minutu igre, ujedno je to bio najbrži gol u svim finalima do sada, a postigao ga je Luk Šo. Kejn je poveo kontru, poslao loptu na desnu stranu gdje je bio Tripije, uslijedio je odličan centaršut gdje se na pravom mjestu se našao Šo koji pogađa za 1:0.

Poslije gola Italijani su pritiskali Engleze, a domaćini su čekali šansu iz kontri. Prva šansa nakon gola propušta Insinje koji je poslije slobodnog udarca u osmom minutu šutirao iznad gola. Engleska je izgledala veoma dobro na sredini terena, iako su Italijani imali posjed. Najbolju šansu za Italiju propustio je Kjeza, kada je sa 20-tak metara snažno opalio, ali na sreću Pikforda ona završava pored lijeve stative. Za kraj poluvremena šansu je imao Imobile, Stouns je uradio ogroman posao pošto je izblokirao udarac, kasnije je Pikford intervenisao.

Prva prilika za gol u drugom dijelu igre imao je Sterling. On je pao u petercu poslije duela sa Kjelinijem i Bonućijem, ali Kujpers kaže da nema penala, iako su ga domaćini tražili. Manćini je reagovao uvođenjem Berardija i Kristantea, a van terena su izašli Imobile i Barela. Italija je daleko bolje igrala u prvoj trećini nastavka, a najbolji je Kijeza, koji je u 62. minutu imao odličan solo-prodor, ali je njegov šut zaustavio golman domaćih. Italijani su svoju terensku nadmoć i dominaciju u drugom poluvremenu krunisali golom Leonarda Bonućija u 67. minutu. On je najspretnije reagovao nakon gužve u kaznenom prostoru i loptu smjestio u gol.

Malo je falilo da Italija preokrene rezultat. U 73. minutu, Berardi je uputio udarac ali je njegov udarac iz prve nakon dugog pasa završio preko gola. Berardi je zamijenio najboljeg pojedinca u redovima Azura, Kjezu zbog povrede. Do kraja regularnog dijela žuti karton dobio je kapiten Italije Đorđo Kjelini,a opšta ocjena je da je nakon grubog prekršaja nad Sakom mogao biti i isključen.
U prvom produžetku, Manćini odmah pravi izmjenu, umjesto umornog Insinjea na teren ulazi Andrea Beloti. u 95. minutu dobra akcija Engleza, Sterling je ušao po lijevoj strani u šesnaesterac, ali je Kelini izbacio loptu u korner. Poslije kornera, Kalvin Filips je šutirao sa oko 16 metara, tik pored gola. Do kraja prvog produžetka vidjeli smo jedan opasan napad Italijana, Emerson Palmijeri je prošao po lijevoj strani poslije greške Vokera, centrirao, ali su se Englezi odbranili nekako.

Nije bilo golova ni u drugom nastavku i penali će po drugi put u istoriji Evropskih prvenstava odlučivati o šampionu. Do sada je to bio slučaj jedino u Beogradu 1976. kada su Čehoslovaci savladali Zapadnu Nemačku.
Penal seriju počeo je Berardi –

1:0 Lopta u jednu golman u drugu stranu

Kejn – 1:1 Snažno i precizno

Beloti – 1:1 Brani Pikford

Megvajer – 1:2 Silovito, u gornji ugao

Bonuči – 2:2, Malo je nedostajalo da Pikford odbrani.

Rašford – 2:2 Stativa! Očajno se kretao i neprecizno šutirao igrač koji je ušao samo zbog penala

Bernardeski – 3:2 Po sredini i po zemlji

Sančo – 3:2 Brani Donaruma! Isto kao Rašford, ušao je zbog penala i očajno to učinio

Žoržinjo – 3:2 Promašaj na šutu koji je kogao riješiti sve!

Saka – 3:2 Donaruma brani! ITALIAJ JE ŠAMPION EVROPE