“Zbornaja” silna na startu Mundijala, pukla “petarda”

Gacinski 12’, Čerišev 43’, 90+2’, Dzjuba 72’, Golovin 90+4’

Fudbalska reprezentacija Rusije pobjedom je otvorila 21. Svjetsko prvenstvo.

“Zbornaja” je na stadionu “Lužnjiki” u Moskvi nadigrala Saudijsku Arabiju i upisala prvi trijumf u grupi A na Mundijalu u svojoj zemlji.

Rusija je opravdala ulogu favorita na ovom susretu.

Krenuli su izabranici Stanislava Čerčesova silovito od samog starta i već u 12. minutu su stigli do prednosti. Nakon kornera lopta se odbila do Romana Zobnina koji je uputio sjajan centaršut, a Juri Gacinski se poklonio i glavom loptu sproveo u mrežu.

Golman Saudijske Arabije Abdulah Al Majuf je spriječio siguran gol tri minuta kasnije, ali je prilici prethodila ofsajd pozicija koja nije dosuđena.

U 22. minutu povrijedio se najbolji igrač Rusije Alan Džagojev i veliko je pitanje da li će uspjeti da se oporovi do kraja Mundijala.

Rusija je udvostručila prednost dva minuta prije kraja prvog dela. Aleksander Samedov je oduzeo loptu na sredini terenu, proslijedio je ka Denisu Čeriševu, koji se lažnjakom oslobodio svog čuvara i rutinski savladao Al Majufa.
Mogli su Saudijsci da smanje rezultat u 56. minutu, ali je Taisir Al Džasim za tren oka zakasnio da ubaci loptu u mrežu sa nekoliko metara nakon pasa Muhameda Al Burajka.

El Majuf je u nekoliko navrata dobro intervenisao i spasao svoj tim ubedljivijeg poraza. Ipak, nije mu bilo spasa u 72. minutu. Aleksander Golovin je uputio odličan centaršut sa desne strane, a Artjom Dzjuba je bio najviši u skoku i pogodio za vođstvo Rusije od 3:0.

U drugom minutu sudijske nadoknade Denis Čerišev je postigao svoj drugi gol sjajnim udarcem sa ivice šesnaesterca. Ali to nije bilo sve, Aleksander Golovin je u poslednjim trenucima odlično izveo slobodan udarac i na semaforu je pisalo 5:0.

Reprezentativci Rusije su u prvom meču rutinski odradili posao i istakli kandidaturu za plasman u osminu finala Mundijala.