0

Čelsi – Arsenal 4:1 (0:0)
Žiru 49′, Pedro 60′, Azar 65′(p), 72′ – Ivobi 69′

Čelsi je stigao do evropskog trofeja, a Arsenal će i treću godinu uzastopno biti van Lige šampiona.

To je epilog finala Lige Evrope, koje su u dalekom Bakuu odigrale dvije londonske ekipe. Azerbejdžan je bio domaćin završne predstave u nikad zanimljivijoj Ligi Evrope, a Čelsi i Arsenal bili su njeni učesnici.

“Tobdžijama“ je pobjeda bila značajnija, pošto bi osim trofeja izborili i plasman u Ligu šampiona, dok je Čelsi to ostvario kroz Premijer ligu. Obije ekipe nisu bile dio evropske elite u ovoj sezoni, a Arsenal to nije bio ni godinu prije.

Zato je tim iz sjevernog Londona nešto agilnije krenuo u meč. Arsenal je imao više loptu u nogama i češće je boravio na polovini gradskog rivala. Nekih posebno izglednih prilika nije bilo, mada je udarac Džake sa dvadeset metara mogao da naškodi Arizabalagi, ali je lopta samo okrznula prečku.

“Plavci“ su se probudili u finišu prvog dijela, stvorili dvije prilike, prvo je udarac Emersona odbranio Čeh, a onda je golman Arsenala na fantastičan način zaustavio i pokušaj Žirua.

Sve što nismo vidjeli u prvom poluvremenu, dogodilo se u drugih 45 minuta. Već u 49. minutu Čelsi je poveo. Emerson je ubacio, a spretni Žiru, u padu glavom pronašao put lopti do mreže.

Desetak minuta kasnije “plavci“ su duplirali prednost. Pedro se izborio za slobodan prostor i precizno pogodio lijevi donji ugao protivničkog gola. Ošamućene “tobdžije“ poklekle su još jednom, pet minuta kasnije, Mejtland-Najl je s leđa faulirao Žirua, pa je sudija Roki pokazao na bijelu tačku. Precizan je bio najbolji fudbaler Čelsija, Eden Azar.

Nismo dugo čekali na naredni gol. Samo što je ušao u igru, Ivobi je snažno i precizno šutirao, i to je bilo neodbranjivo za Kepu Arizabalagu, 3:1 smanjio je Arsenal u 69. minutu.

Ali, radost crveno-bijelih sa Emirejtsa je trajala jako kratko, samo tri minuta. Poslije najljepše akcije na utakmici Azar je još jednom bio strijelac, a gol je pao u koprodukciji sa Žiruom. Taj pogodak je i konačno srušio sve nade Arsenala da može do trofeja u dalekoj evroazijskoj državi.

Preostali dio meča odigran je bez odbrana, šansi je bilo na obije strane, ali ne više i golova.