Evo zbog čega je teren na našem najvećem stadionu u katastrofalnom stanju

0

Plamenjača “spalila” travu na stadionu “pod Goricom“…

Nova fudbalska sezona, stara boljka – teren Gradskog stadiona u Podgorici je u očajnom stanju.

Već viđeno kada je podgoričko vrelo ljeto u punom jeku, ali ove godine je problem najizraženiji u novijoj istoriji – podloga na najvećem crnogorskom stadionu, domu nacionalnog tima, krajnje je ,,oboljela“ i ima toliko ,,fleka“ i ,,nijansi“ da služi samo da se od stida crvenimo pred Evropom. Kao i decenijama unazad zbog izgleda stadiona na koji dolaze ekipe iz svih krajeva Starog kontinenta…

Upozoravao sam…

Ko je uživo, pa i na televiziji, gledao mečeve Dečić – TNS i Budućnost – Mališeva minule sedmice, nije mogao da ne primijeti ,,izgorjeli“ teren.

Koji su razlozi za to, osim vremenskih uslova, s obzirom na to da Podgorica nije jedini grad sa visokim temperaturama?

– Ne postoji nijedna emisija ili razgovor za medije u kojima sam gostovao, a da nijesam upozorio kakav će ljetos biti teren – odgovorio je Aleksandar Vučković, izvršni direktor Sportskih objekata Glavnog grada.

Foto: Pobjeda/Dobrilo Malidžan

– Čak i pred meč sa Gruzijom, odnosno dan poslije Gruzije (prijateljski meč reprezentacija odigran 9. juna, prim. aut) gostujući u jednoj emisiji rekao sam da teren izgleda kao da bi se mogla igrati Liga šampiona, ali da će se na ljeto vidjeti sve bolesti koje su ga odavno savladale, da će požutjeti, te da će prije svega doći do izražaja činjenica da je prirodnom terenu rok trajanja tri godine, a da je naš postavljen prije 10. To je i osnovni razlog zbog čega je obolio i zbog čega se javljaju problemi prilikom ekstremno visokih temperatura u našem gradu – objasnio je Vučković.

Aleksandar Vučković, Foto: Glavni grad

– Uz to, svako dešavanje na ovim temperaturama je gotovo pogubno za teren, a mi smo ih imali previše. Budućnost i Mornar odigrali su trening meč pred izlazak u Evropu, a onda su u samo četiri dana zaredom održana četiri treninga i dvije utakmice Dečića i Budućnosti u evropskim takmičenjima! Da je od čelika, teren to ne bi izdržao u ovim klimatskim uslovima. Pogledajte samo kakav je glavni teren na Vimbldonu kako se bliži finale, zar neko misli da bi Englezi sebi dozvolili da im onako izgleda da mogu išta da urade po tom pitanju?

Prirodna isplativija od hibridne podloge

Vučković navodi da drenaža nije sporna, te da su Sportski objekti dovoljno opremljeni i stručni za savremeno održavanje terena.

– Drenaža se uradi jednom i ako je dobra, ona se više ne radi. Drenaža na našem stadionu je izvanredna, radio je sjajan stručnjak iz Francuske prilikom rekonstrukcije i zamjene terena prije 10 godina i ona se neće dirati kad budemo mijenjali teren. I pijesak nam je dobar, treba promijeniti samo travu, da li prirodnom ili hibridnom podlogom, gotovo je svejedno. Mislim da je mnogo isplativije staviti prirodnu travu, pa je mijenjati češće. To bi koštalo između 150 i 200 hiljada eura. Na taj način uštedjećemo novac jer je hibrid puno skuplji, a uvijek ćemo imati savršen teren jer vremenom i hibrid, gdje isto dominira prirodna trava, obolijeva od istih bolesti – istakao je Vučković.

– Poslije utakmice Budućnost – Mališeva čitav teren je vertikuliran, otklonjen je sloj sa površine, te zasijana nova trava kojoj treba pet-šest dana da proklija. Pri temperaturama od 40 stepeni šanse za to drastično opadaju, ali ovih dana su bar za nijansu manje temperature, pa se nadamo da će doći do izvjesnog poboljšanja – ističe Vučković

– Moram da napomenem da Sportski objekti posjeduju najbolju mehanizaciju za održavanje terena u regionu, gotovo dvostruko bolju od Crvene zvezde. To nam je potvrdio i čovjek koji je održavao popularnu ,,Marakanu“, a koji je dolazio volonterski da nam prenese svoje dugogodišnje iskustvo. A i on, te predstavnici firme koja održava sve terene u BiH, koji su takođe bili naši gosti, kazali su nam da našim ljudima koji održavaju teren treba odati veliko priznanje kad je uopšte izdržao do sada, iako mu je rok trajanja mnogo, mnogo kraći. To sve govori o njihovoj obučenosti. Dakle, sve uslove imamo, samo treba zamijeniti busen – govori prvi čovjek Sportskih objekata.

Do septembra bi moglo da bude bolje

Naredne sedmice na stadionu Pod Goricom igraće se dva evropska meča, uskoro će startovati i domaće prvenstvo, a što je najvažnije početkom septembra reprezentacija će se sastati sa Velsom u Ligi nacija.

Opravdan je strah da bi teren mogao da bude u još lošijem stanju. Postoji li nada u njegov oporavak?

– Poslije utakmice Budućnost – Mališeva čitav teren je vertikuliran, otklonjen je sloj sa površine, te zasijana nova trava kojoj treba pet-šest dana da proklija. Pri temperaturama od 40 stepeni šanse za to drastično opadaju, ali ovih dana su bar za nijansu manje temperature, pa se nadamo da će doći do izvjesnog poboljšanja. Da su bolesti uzrok dešavanja najbolje se vidi po tome što ima zdravih djelova terena kojima čak ni prekomjerna eksploatacija nije previše naškodila. Nažalost, većem dijelu jeste. Za predstojeće evropske utakmice teško može doći do drastičnog poboljšanja, pogotovo jer će raspored treninga i utakmica ponovo biti poguban, ali nadam se da će na meču reprezentacije sa Velsom biti potpuno drugačija slika – naveo je Vučković.

Efikasni preparati na listi zabranjenih

Koje bi još aktivnosti trebalo da se sprovedu na Gradskom stadionu, a za koje nadležni smatraju da su urgentne?

– Prije svega, urgentna je zamjena terena! Nedavno je u posjeti Gradskom stadionu bio novi gradski menadžer Luka Đukanović, tada problemi nijesu bili ovoliko vidljivi, ali mu je odmah bilo jasno da se teren mora hitno promijeniti. To mi je moja prva želja bila od dolaska na čelo Sportskih objekata, stalno sam to isticao i ističem, jer sam sa istim problemom bio suočen i odmah po dolasku, u avgustu prošle godine. Čini mi se da gradska uprava sada ima dobru volju da i taj problem konačno riješimo, a idealno bi bilo da se to uradi u martu i aprilu naredne godine. Što se tiče ostalog, problem je i to što neke od efikasnih preparata koji bi nam mogli pomoći u borbi protiv bolesti trave (npr. plamenjača) Crna Gora ne uvozi niti postoji mogućnost za njihov uvoz jer nijesu na listi odobrenih. Ti preparati značajno bi nam pomogli, ali ne bi previše promijenili jer se vraćamo na početak priče – kazao je Vučković i zaključio:

– Žao mi je što naši radnici ulažu ogromne napore, na terenu bude i preko 50 stepeni u vrijeme kada oni kose, bacaju sjeme, stavljaju pijesak, zalivaju… a njihov trud ponekad se ne vidi. To nije pravedno – rekao je Aleksandar Vučković, izvršni direktor Sportskih objekata Podgorice.

Ostavite odgovor

Please enter your comment!
Please enter your name here