ŠOK: Njemci se razbili o korejski zid [VIDEO]

0

Južna Koreja – Nemačka 2:0 (0:0)
Kim 90+4’, Son 90+6’

Svijet će dobiti novog šampiona, to je već sada sigurno, pošto su Njemci, prvi put nakon ravno 80 godina, takmičenje na Mundijalu završili poslije grupne faze i to zauzevši posljednje mjesto u grupi F.

Njih je savladala Južna Koreja, selekcija koja nije imala realne izglede za prolaz dalje, pogotovo poslije ubedljivog vođstva Švedske u Jekatarinburgu. Izgleda da je baš taj rezultat skinuo okovo sa nogu Korejaca i oni su oslobođeni pritiska rezultata, zaigrali bolje i zasluženo postigli dva gola, duboko u sudijskoj nadoknadi i poslali ”pancere” na prvi let za Njemačku.

Još jedno loše prvo poluvrijeme odigrali su aktuelni svjetski prvaci na Mundijalu. Za razliku od mečeva sa Meksikom i Švedskom, ovo protiv Korejaca bilo je još gore, skoro da nisu ugrozili gol azijske reprezentacije.

Poslije kontra napada u 14. minutu mogla je Njemačka da uradi nešto više, ali lopta nije stigla do Vernera, iako je situacija bila 3 na 2. Korejci su uzvratili posle slobodnog udarca koji je izveo Vu, a Nojer neočekivano loše intervenisao, ali je uspio da u drugom pokušaju loptu izbaci u korner. I narednu priliku imala je Koreja, napadač Totenhema Son Hjungmin je zahavtio volej na petnaestak metara od gola Njemaca, ali nije bio precizan. Na kraju, još jedna poluprilika za ”pancere”, Vernerov udarac je izblokiran, pa je izveden korner, posle koga je u petercu petljao Humels, međutim golman Južen Koreje, Čo Hjeonvu, je bio brži i padom u noge uhvatio loptu.

Kao da popiju čarobni napitak u poluvremenu, Njemci se promijene u nastavku. Veliku šansu propustili su u 48. minutu, Kimih je centrirao, a Leon Gorecka tukao glavom, činilo se da će lopta završiti u mreži, ali je Čo panterskom intervencijom spasio svoj tim.

Tri minuta kasnije nova odlična šansa za pvaka svijeta, ovaj put je Timo Verner sačeo centaršut sa leve strane, zahvatio volej i, za malo, promašio gol. Mogli su da to kazne Korejci, nepun minut kasnije, Son je prihvatio loptu u kazenenom prostoru, ali mu je ona pobjegla kada je prošao i golmana Nojera.

Narednu priliku, posle prodora Vernera, imao je junak Njemačke u utakmici protiv Švedske, Toni Kros. Bio je u povoljnoj poziciji, ali nije šutirao kako je trebalo i pogodio je svog saigrača Gorecku.

Zahvaljujući razvoju situacije na meču u Jekatarinbugru, bod više nije odgovarao Njemcima, pobjedu su željeli i Korejci, pa se igralo otvoreno, sa mnogo manje obraćanja pažnje na odbranu. Tukao je jednom Verner, a Son je zaradio žuti karton u želji da iscenira jedanaesterac. Veliku priliku za Korejce imao je Mun, bio je u kaznenom prostoru Njemačke, ali je driblao više nego što je trebalo i izgubio je loptu. Takve stvari Njemačka obično kažnjava, a umalo da to učini rezervista Gomez u 68. minutu, zahvatio je loptu glavom, uslijedio je trzaj, a na sreću Koreje Čo je bio odlično postavljen i lopta mu je uletjela u naručje. Bolje sreće nije bio ni Kros, nešto kasnije, kada je pucao preko prečke.

Mnogo prostora bilo je u posljednjoj liniji Nemaca, opasni Son je još jednom pokušao to da iskoristi, šutirao je sa ivice kaznenog prostora, ali je pogodio samo spoljni deo mreže. Još jednu kontru imali su Korejci, bila su trojica njihovih igrača protiv dvojice protivničkih, ali su se spetljali. U 83. minutu Marko Rojs se odlučio na udarac sa više od 20 metara, nije to bilo loše, ali ni najpreciznije izvedeno. Nova šansa za Njemačku u 85. minutu, Brand je izblokiran, a Ozil je prebacio gol Koreje.

Kakva šansa za Humelsa u 87. minutu! Ozil je pogodio štopera svoje reprezentacije u glavu, a ovaj potpuno neometan prebacio gol. Vrijeme je neumitno teklo, a očekivala se potvrda teze Gerija Linekera.

Umalo da Kros opet bude junak, šuta sa 16 metara odbranio je Čo. A onda, u 92. minutu, tek da senzacija bude kompletna, Koreja postiže gol. Izveden je korner, Kros je posljednji igrao loptom, prije nego što je prihvatio Kim Jungvon i plasirao u mrežu. U prvom momentu gol je poništen zbog ofsajda, ali je Amerikanac Mark Gajger pregledao snimak i ustanovio ono što je svima bilo jasno, Koreja vodi, Njemci idu kući!

Mogao je da izjednači Humels, ali se mreža ponovo zatresla na drugoj strani, Nojer je bio daleko od svog gola, što je iskoristio Son Hjungmin i lako pogodio praznu mrežu, 2:0 debakl, sada već bivšeg svjetskog šampiona.