Toni Kros u 95. minutu doplatio produženi boravak Njemcima u Rusiji [VIDEO]

0

Švedska – Nemčka 1:2 (1:0)
Toivonen 32’ – Rojs 48’, Kros 90+5’

Reče jednom Geri Lineker….ma znate to, ali se još jednom potvrdilo. Njemci su se izvukli iz mrtvih i pobijedili Švedsku golom Tonija Krosa u 95. minutu, iako su od 80. igrali sa igračem manje.

Skandinavci su vodili poslije prvog poluvremena, ali im to nije bilo dovoljno ni da dođu do boda koji bi im mnogo značio u borbi za jedno od prva dva mjesta. Ovako, sve je otvoreno, jer osim Južne Koreje, sve tri reprezentacije imaju priliku da se plasiraju dalje. U najboljoj poziciji su Meksikanci koji imaju svih šest bodova i dovoljan im je remi sa Švedskom.

Svesni da im je voda do grla, Njemci su od starta meča u Sočiju krenuli silovito ka golu Šveđana. Nije prošlo ni tri minuta a stvorili su šansu koju je teže nerealizovati, nego postići gol. Lopta se odbijala u petercu Skandinavaca, a Julijan Draksler nije uspio da je pošalje u mrežu sa 3, 4 metra udaljenosti.

I u devetom minutu slična akcija po desnoj strani njemačkog napada, prošao je Rojs i ošto uputio loptu na peterac, srećom po Šveđane, brži od Vernera bio je Lindelof. Selekcija ”tri krune” uzvratila je u 13. minutu, tada je sporim defanzivcima ”pancera” umakao Markus Berg, a kada je izašao sam ispred Nojera i spremao se da pošalje loptu u mrežu, malo ga je odgurnuo Boateng, taman toliko da slab šut zaustavi njemački golman.

Aktuelni svjetski prvak je nastavio da diktira tempo, ali su Skandinavci bili sve opasniji iz brzih kontra napada, kao da smo gledali reprizu utakmice Njemačka – Meksiko. Tako je Berg u 18. minutu odlično zahvatio volej, ali je opet Boateng bio na mjestu i izblokirao šut, sa kojim bi Nojer imao velikih problema.

A onda u 32. minutu trenutak magije Ole Toivonena i sigurno jedan od najljepših golova dosadašnjeg toka Mundijala. Njega je u kaznenom prostoru pronašao Klason, napadač Tuluza je grudima spustio loptu i lobovao istrčalog Nojera iako ga je Ridiger već sustigao. Fenomenalno rešenje Toivonena i izuzetno inteligentan potez, 1:0 za Švedsku.

Na drugoj strani Gundogan, koji je zamijenio povrijeđenog Rudija, dobro je šutirao sa distance, ali se istakao golman Olsen. Mogli su i Skandinavci da dupliraju prednost poslije kontra napada, a pogriješio je Berg. Do poluvremna poluprilika za Boatenga, koji je šutirao pored gola i sjajan pokušaj glavom Markusa Berga nakon izvedenog prekida, ali i odlična reakcija Nojera, koji je spriječio siguran gol.

Uraganskim napadima otvorili su ”panceri” drugo poluvreme, a posrećilo im se da iz prve šanse zatresu mrežu Olsena.

Timo Verner je prošao po lijevoj strani, poslao loptu ka Gomezu, koji je u poluvremenu zamijenio Drakslera, korpulentni napadač nije je zahvatio, ali jeste Marko Rojs i poslao je u sam desni ugao nemoćnog golmana Švedske, 1:1 već u 48. minutu.

Samo tri minuta kasnije, umalo potpuni preokret, Tomas Miler je glavom dobro šutirao, ali je pogodio spoljni dio mreže. Možda još bolju šansu imao je bek Jonas Hektor u 56. minutu, bio je u idealnoj poziciji, solidno i šutirao, ali se Olsen istakao i odbranio. Priliku je imao i Tomas Miler, htio je efektno petom da loptu proslijedi u mrežu, međutim, nije uspio da je zahvati.

Vrijeme je odmicalo, a Njemci su željeli trijumf koji ih pribiližava osmini finala. Pokušavao je Rojs, zatim i Kros, ali je i Švedska, prvi put u nastavku, zaprijetila Nojeru poslije volej udarca Emila Forsberga, koji je kapiten ”pancera” zaustavio. Timo Verner je imao narednu priliku u 81. minutu, zahvatio je iz prve centaršut sa desne strane, ali je loptu poslao preko gola. Minut kasnije svjetski šampioni ostali su sa desetoricom, pošto je drugi žuti karton zaradio Boateng.

Umalo da igrača više ”tri krune” iskoriste samo poslije jednog minuta, Grankvist je šutirao glavom, a Nojer panterski intervenisao i izbacio loptu u korner. Nisu ni Njemci odustajali od borbe za pobjedu, pa je ogromnu šansu imao Mario Gomez u 88. minutu, sjajno se snašao u kaznenom prostoru, glavom tukao pod preču, ali je golman švedske selekcije pokazao izuzetan refleks i izbacio loptu u korner. Posljednja šansa, i to kakva, ukazala se Brandu, koji samo što je ušao na teren. Topovski je šutirao sa 20 metara, Olsen je bio savladan, ali je Švedsku spasila stativa njegovog gola, igrao se 92. minut.

I činilo se da je to, to. Ali ne i kada su Njemci u pitanju. U 95. minutu, slobodan udarac iskosa sa lijeve strane, lopta je kratko dodata ka Krosu, a fudbaler Reala fenomenalnom ”kiflom” poslao je u suprotan ugao Olsenove mreže, predivan gol vrijedan prve pobjede Njemačke na Mundijalu.