Propast crnogorskog klupskog fudbala: Potreba za strukturom, vizijom i kvalitetom

2

Kada pogledamo stanje crnogorskog klupskog fudbala, susrećemo se s jednom od najtragičnijih sportskih priča u našoj zemlji. Iako nas fudbal, kao kolektivni sport, spaja i unosi radost među ljude, crnogorska fudbalska liga je zaglavila u močvari lošeg upravljanja, nesposobnosti i odsustva dugoročne strategije.

Jedan od najvećih izazova s kojima se suočava crnogorski klupski fudbal je loše upravljanje klubovima. Ovo nije problem koji se tiče samo jednog ili dva kluba, već je rasprostranjen na gotovo sve nivoe i sve fudbalske institucije u zemlji. Rukovodstvu klubova često nedostaje vizija, odgovornost i liderstvo, što se očituje u odlukama koje se donose bez ikakvog razmišljanja o dugoročnim posljedicama.

Da bi fudbalski klubovi mogli da napreduju, neophodno je da na rukovodećim mjestima budu stručni ljudi. Previše često se dešava da se funkcije unutar klubova dodjeljuju na osnovu političke ili lične povezanosti, umjesto na temelju stručnosti i kompetencija. To ne samo da narušava integritet klubova, već i otežava razvoj igrača i samih klubova.

Odsustvo dugoročne strategije predstavlja još jedan značajan problem u crnogorskom fudbalu. Klubovi često nemaju jasno definisane ciljeve i planove za budućnost, što rezultira lošim rezultatima i oscilacijama u performansama tokom sezone. Dok neke razvijene zemlje imaju projekte dugoročnog razvoja fudbalskih talenata i infrastrukture, mi jurimo trenutne uspjehe, bez razmišljanja o dugoročnoj održivosti.

Sastavljanje timova bez ikakvog plana ili vizije samo pogoršava situaciju. Klubovi, suočeni s ograničenim resursima, često ne ulažu dovoljno truda u pronalaženje i razvoj talentovanih igrača. Umjesto toga, često se oslanjaju na brza i jeftina rješenja, dovodeći igrače bez kvaliteta ili motiva, što vodi do njihove brze rotacije i loših rezultata na terenu.

Stadioni su još jedan bolan aspekt crnogorskog fudbala. Nedostatak adekvatnih uslova za gledaoce, uključujući struju, internet, toalete i udobna sjedišta, samo je vrh ledenog brijega problema s infrastrukturom. Kada su uslovi loši, ljubitelji fudbala gube interesovanje, a atmosfera na stadionima postaje manje inspirativna. Ovo se odražava i na igrače, koji igraju pred praznim tribinama bez podrške navijača.

Kako bismo poboljšali stanje crnogorskog klupskog fudbala, moramo se okrenuti iskustvima i praksama razvijenih zemalja koje su prošle kroz slične izazove i uspjele da ih prevaziđu.

Prvo i osnovno, moramo da postavimo jasne kriterijume za upravljanje klubovima i osiguramo da ljudi na rukovodećim pozicijama imaju relevantne kvalifikacije i stručnost. To možemo postići putem obaveznih obuka i sertifikata za sportske menadžere i administratore.

Drugo, moramo da razvijemo dugoročne strategije za svaki klub i cijeli fudbalski sistem. To zahtijeva učešće svih relevantnih aktera u procesu planiranja, uključujući igrače, trenere, navijače i druge zainteresovane strane.

Treće, treba da ulažemo u razvoj fudbalskih talenata kroz kvalitetne omladinske akademije i stručne trenere. Nema skraćenog puta do uspjeha, a strateški pristup razvoju mladih igrača može donijeti plodove u budućnosti.

Četvrto, poboljšanje infrastrukture na stadionima je neophodno. To ne znači samo renoviranje postojećih stadiona, već i izgradnju novih stadiona koji će zadovoljiti moderne standarde i privući ljude da podrže svoje klubove.

Napokon, moramo da promovišemo kulturu fudbalskog navijanja i pružimo podršku klubovima da ojačaju svoje veze s navijačima. Strastveni i odani navijači čine srž svakog fudbalskog kluba, te je važno da se osigura da se osjećaju dobrodošli i uključeni u klubove.

Fudbalski savez Crne Gore (FSCG) igra ključnu ulogu u unapređenju crnogorskog fudbala, a posebno kada je u pitanju infrastruktura na stadionima. Zahvaljujući naporima FSCG-a, mnogi stadioni su prošli kroz značajne renovacije i poboljšanja, što je doprinijelo stvaranju boljih uslova za igrače i publiku.

Važno je napomenuti da Fudbalski savez Crne Gore ne može biti jedini krivac za loše rezultate koje naši klubovi ostvaruju u evropskim takmičenjima. To je kolektivni izazov s kojim se suočavamo, koji zahtijeva angažovanje svih aktera u fudbalskoj zajednici. Ipak, FSCG ima mogućnost da postavi visoke standarde i uslove koje klubovi trebaju ispuniti kako bi se takmičili u Prvoj ligi.

Pored sportskih kriterijuma, FSCG bi trebalo da postavi i strože uslove vezane za infrastrukturu na stadionima. Klubovi koji se takmiče u najvišem rangu treba da imaju stadione koji zadovoljavaju određene standarde, uključujući infrastrukturu za gledaoce, dobro održavane terene, kao i druge osnovne uslove za igrače, sudije i publiku. Ne samo da će ovo poboljšati kvalitet fudbala, već će i privući više gledalaca i investitora, što će dugoročno doprinijeti razvoju crnogorskog fudbala.

Fudbalski savez Crne Gore takođe može aktivnije da radi na edukaciji i osnaživanju klubova u vezi sa upravljanjem, finansijama i poslovnim aspektima. Pružanje podrške klubovima u izgradnji dugoročnih strategij i unapređenju poslovnog modela može pomoći u smanjenju nelikvidnosti i dugova, što će pozitivno uticati na performanse ekipa na terenu.

Crnogorski klupski fudbal se može izvući iz svega ovoga, ali to zahtijeva hrabrost, viziju i zajednički rad svih nas – od fudbalskih funkcionera, igrača, trenera, do navijača i medija. Ujedinjeni možemo izgraditi održiv i uspješan fudbalski sistem, koji će služiti za ponos svima nama i donijeti radost ljubiteljima fudbala širom Crne Gore.

Ivica Madžarović – urednik

2 COMMENTS

  1. Fudbal je globalni fenomen i na najbolji način oslikava stanje jednog društva,pre svega ekonomije,političke stabilnosti,profitabilnosti državnih institucija, sportske kulture.Drzava mora da ima jasnu strategiju razvoja sporta..U skladu sa tom strategijom lokalne samouprave donose svoje strategije.A klubovi donose svoje strategije razvoja klubova po svim segmentima ,na osnovu tog dokumenta donosi se plan marketinga , plan komunikacije,plan rada stručnog štaba,plan rada sa mladjim kategorijama,plan pedagoškog rada,Odluka o kućnom redu na sportskim objektima kluba, Odluka o radu fudbalske skole i dr.Za sve to je neophodna odgovarajuća struktura stručnih i osposobljen kadrova.To je jedino moguće ako se promeni vlasnička struktura,uz Promenu zakona o sportu.Da klubovi postanu akcionarska društva ili sličnih oblika vlasti.Na taj način bi se obezbedila odgovornost i održivost klubova .Što se tiče publike ona će se vratiti kada se obezbedi kvalitet fudbalske igre.Ovo je institucionalni problem ,pojedinačno ne može da se reši…Jedno je sigurno talenti postoje …Pitanje je kako ih razviti i zadržati.

Ostavite odgovor

Please enter your comment!
Please enter your name here