Vrač Musa zakuvao čorbu u grupi D [VIDEO]

0

Nigerija – Island 2:0 (0:0)
Musa 49’, 75’

Čudna utakmica odigrana je Vogogradu. Poslije dva potpuno različita poluvremena, u prvom su bili bolji Islanđani, dok je u drugom dominirala selekcija Nigerije, slavili su afrički “super orlovi”, zahvaljujući fenomenalnom napadaču Ahmedu Musi, dvostrukom strijelcu.

Izgleda da se Islanđani nisu izborili sa pritiskom koji je nosio ovaj meč, jer ih je pobjeda mogla odvesti u nokaut fazu, pa su u drugih 45 minuta platili danak lošoj psihološkoj pripremi i nisu ličili na ekipu koja je odoljela Argentini u prvom kolu.

Ni u svom trećem poluvremenu na Mundijalu Nigerijci nisu dokazali da im je mjesto ovde. Ponovo su bili totalno bezopasni po gol rivala, a na drugoj strani imali su dosta sreće u nekoliko navrata, pa se njihova mreža nije zatresla. Međutim, treba reći da su Afrikanci imali mnogo veći posjed lopte, a i taj podatak potvrđuje koliko su bili jalovi.

Već u trećem minutu Islanđani su imali priliku. Slobodan udarac sa 25 metara po sredini, tukao je precizno Gilfi Sigurdson, ali je Uzoho zaplivao kroz vazduh i izvukao loptu iz gornjeg desnog ugla. Ponovo su ova dvojica bili u glavnim ulogama tri minuta kasnije, šutirao je fudbaler Evertona, a golman “super orlova” ponovo je bio pobjednik.

Napadali su Ostrvljani u talasima, bio je sijaset dobrih ubacivanja u kazneni prostor, što sa jedne, što sa druge strane, alli su napadači nekako, kao po pravilu, bili kratki za korak. U samo finišu poluvremena odličnu šansu imao je Finbogason, posle centaršuta sa desne strane, ali je loptu zahvatio više kukom, nego nogom, pa je ona otišla pored stative gola Frensisa Uzoha.

Prvi konkretniji pokušaj Nigerijaca videli smo u prvoj akciji u nastavku, sa 20 metara šutirao je Etebo, a priseban je bio golman Haldorson. To je bio nagovještaj promenjene situacije na terenu, a da mnogi to nisu, u prvom trenutku, shvatili.

Već u 49. minutu fantastično brz kontra napad izveli su “super orlovi”, Mozes je potražio Ahmeda Musu u kaznenom prostoru, ovaj je tešku loptu uspio da prihvati i preciznim udarcem je pošalje iza leđa Haldorsona, 1:0 za Nigeriju, raduju se i Argentinci.

Novu šansu imala je Nigerija u 57. minutu, Ndidi je šutirao sa više od 20 metara, lopta je pogodila nekog od Islanđana i malo promijenila pravac, ali se Haldorson nije dao iznenaditi i izbaciio ju je u korner. I sledeći pokušaj ka golu rivala imala je Nigerija, Mozez je tukao iz ne baš idealne pozicije i prebacio je gol Islanda.

Tek poslije toga vid]eli smo nešto konkretnije od strane ostrvske reprezentacije, udarac je okušao Rurik Gislason, ali dosta je neprecizno to učinio. Mnogo opasniji Nigerijci mogli su da dupliraju prednost u 72. minutu, kada je posle kornera odlično skočio Lion Balogun i za malo glavom prebacio loptu iznad prečke. Samo dva minuta kasnije prelijep potez Muse, odmeren udarac sa ivice kaznenog prostora zaustavila je prečka, dok je Haldorson bio nijemi posmatrač.

Ali to nije pokolebalo sjajnog napadača moskovskog CSKA. Samo tridesetak sekundi kasnije umakao je odbrani Islanda, predriblao i golmana Haldorsona i pogodio nezaštićenu mrežu, donevši svojoj selekciji dva, čini se nedostižna, gola prednosti, 2:0 75. minut.

Dobili su Islanđai priliku da se vrate u meč, rezervista Ebuefi je bio neoprezan u svom kaznenom prostoru i srušio Gislasona, sudija Metju Konger sa Novog Zelanda to nije u prvom momentu primijetio, ali tu je svevidjeći VAR, pa je Gilfi Sigurdson namjestio loptu na bijelu tačku u 82. minutu. Najbolji fudbaler vulkanskog ostrva sa sjevera Evrope, pomalo je nonšalantno uputio udarac i prebacio gol Uzoha. Propala je i posljednja nada Islanda da mogu izbjeći poraz u ovom, možda i najvažnijem, meču u njihovoj fudbalskoj istoriji.

Imao je lijepu šansu Finbogason u 88. minutu, ali je Uzoho, napunjen samopouzdanjem, lako zaustavio njegov pokušaj iskosa sa lijeve strane. Bila je to i bukvalno posljednji zanimljiv momenat na utakmici, koju su u svoju korist, na ne malo iznenađenje fudbalskog svijeta, riješili Nigerijci, učinivši veliku uslugu vicešampionu svijeta Argentini.